van

doğu anadolu bölgesi ili. iran'la sınır komşusu. plaka numarası 65. türkiye'nin en büyük gölünün isim babası (bkz: van gölü)
farklı coğrafyası, kültür çeşitliliği ve doğal güzelliği ile türkiye'nin keşfedilememiş güzellikteki şehridir.
zamanında gölündeki canavarı ve kedisiyle ünlü şehrimiz.
bahçesarayda gerçekleşen çığ ve sonrasındaki kurtarma çalışmaları sırasında ikinci bir çığa maruz kalınmasıyla ölü sayısı 33 olarak kayıtlara geçmiş. ülkemin başı sağolsun. acı bir gün muhalif olmak pek yeri değil fakat bir gerçek var afetler evvelden vardı, varolacak. bu denli yüksek ölümler kader değil; kader olmamalı. ihmali olanlar yargılanmalı.
300 civarında kişinin bulunduğu söyleniyor bölgede. 57 kişi hastanede tedavi altında. 38 kişi hayatını kaybetti. ülkemizdeki afet yönetimi cidden içler acısı.
çok üzüldüm yardım amaçlı gidenlerin çığ altında kaldıklarını öğrendiğimde daha da üzüldüm. bunun 2020 ye lanse etmek istemiyorum ama çok kötü şeyler olmaya başladı uçak kazası virüs savaş gerçekten lanetli bir yılmış gibi hissettiriyor kendini
kahvaltısı gerçekten harikadır. ayrıca oradaki edremit sahili, göl değil sanki bir deniz. doğu anadolu'da deniz hasreti gidermek için bile gidilebilir.
4 yıldır, muhtemelen bu yıl son, yaşadığım yer. yükseltisi 1700 - 2200 m arasındadır. yaklaşık 1,2m nüfusu vardır. yüz ölçümü olarak türkiye'nin en büyük illerinden biridir. kırsal nüfus kentsel nüfusa göre çok fazladır.

ermenilerden kalma akdamar adası ve kilisesi, peri bacaları (vanadokya), muradiye şelalesi ve şeytan köprüsü, van kalesi, urartu anıtları, tarih müzesi gezilip görülecek belli başlı lokasyonlardır.

baharda otlakların yeşermesiyle enfes görünümler kazanmaktadır. sert karasal iklim yaşanmaktadır. kışın -38 derece gördüğüm en soğuk gündür. istanbul'a günde 2 direkt uçuş, ankara, izmir ve antalya'ya 1'er uçuş, haftanın belli günleri de adana'ya direkt uçuşu vardır.
üniversite tercih zamanında son anda 1.sıraya yazmaktan vazgeçip yerine şanlıurfa'yı yazdığım güzel şehir
van gölü adeta bir deniz göl kıyısındaki ilçeleri yesil ve maviyi buluşturuyor akdamar adasına feribotla gidip gelmek mümkün iranlılar şehirde çok fazla
van da gece hayatı da çevresine göre gelişmiştir sadece iranliların girdiği kulüpler vardır kahvaltısı güzeldir. van kedileri için kedi evi ve kedi villası bulunmaktadır
kediler biraz hırçındır
havalimanı bulunduğundan ulaşım rahattır hakkariye de sadece vandan gidilebiliyor diye biliyorum