van

doğu anadolu bölgesi ili. iran'la sınır komşusu. plaka numarası 65. türkiye'nin en büyük gölünün isim babası (bkz: van gölü)
farklı coğrafyası, kültür çeşitliliği ve doğal güzelliği ile türkiye'nin keşfedilememiş güzellikteki şehridir.
zamanında gölündeki canavarı ve kedisiyle ünlü şehrimiz.
bahçesarayda gerçekleşen çığ ve sonrasındaki kurtarma çalışmaları sırasında ikinci bir çığa maruz kalınmasıyla ölü sayısı 33 olarak kayıtlara geçmiş. ülkemin başı sağolsun. acı bir gün muhalif olmak pek yeri değil fakat bir gerçek var afetler evvelden vardı, varolacak. bu denli yüksek ölümler kader değil; kader olmamalı. ihmali olanlar yargılanmalı.
300 civarında kişinin bulunduğu söyleniyor bölgede. 57 kişi hastanede tedavi altında. 38 kişi hayatını kaybetti. ülkemizdeki afet yönetimi cidden içler acısı.
çok üzüldüm yardım amaçlı gidenlerin çığ altında kaldıklarını öğrendiğimde daha da üzüldüm. bunun 2020 ye lanse etmek istemiyorum ama çok kötü şeyler olmaya başladı uçak kazası virüs savaş gerçekten lanetli bir yılmış gibi hissettiriyor kendini
kahvaltısı gerçekten harikadır. ayrıca oradaki edremit sahili, göl değil sanki bir deniz. doğu anadolu'da deniz hasreti gidermek için bile gidilebilir.
4 yıldır, muhtemelen bu yıl son, yaşadığım yer. yükseltisi 1700 - 2200 m arasındadır. yaklaşık 1,2m nüfusu vardır. yüz ölçümü olarak türkiye'nin en büyük illerinden biridir. kırsal nüfus kentsel nüfusa göre çok fazladır.

ermenilerden kalma akdamar adası ve kilisesi, peri bacaları (vanadokya), muradiye şelalesi ve şeytan köprüsü, van kalesi, urartu anıtları, tarih müzesi gezilip görülecek belli başlı lokasyonlardır.

baharda otlakların yeşermesiyle enfes görünümler kazanmaktadır. sert karasal iklim yaşanmaktadır. kışın -38 derece gördüğüm en soğuk gündür. istanbul'a günde 2 direkt uçuş, ankara, izmir ve antalya'ya 1'er uçuş, haftanın belli günleri de adana'ya direkt uçuşu vardır.
üniversite tercih zamanında son anda 1.sıraya yazmaktan vazgeçip yerine şanlıurfa'yı yazdığım güzel şehir
bu hafta sonu yumuklusucurtanın ziyaretine gideceğim şehir.
birazdan uçağa biniyorum. evin adresini özelden yazarsın yumuklusucurtacığım.
bakalım beni nasıl ağırlayacaksın.
instagram'dan istanbul'a geldiğimi gördükten sonra yazar tarafından ortaya atılmış yemdir. samimi bulmadım. inanmayınız. kendisinin beni istanbul'da nasıl ağırlayacağını size ayrıca bildiririm.
oha resmen ekildiğim şehir oldu. şu an otogardayım. hornetten host arıyorum. bulamazsam ne yaparım bilmiyorum 3 gece sokağa çıkma yasağı var. en son adapazarı ekspresi ile sakaryaya gidip orada ekilmiştim ama uçakla ilk oldu. sen de sanalmışsın ok!
edit: van'a tabi ki uçakla geldim. otogara beni eken şahsın numarasını umumi tuvalete yazmak için geldim sadece!!
istanbul'dan van'a otogardan gitmek. oldu olacak otobüse koyunları falan da alsınlar. bilemiyorum nasıl bir avamlıktır. böyle misafir zaten istemem. ben başkomutan başmuzaffer 15 temmuz gazisi yüce mareşal rte'nin de dediği gibi elit bir insanım. davul bile dengi dengine şekerim. *