w.i.t.c.h.

italyan çizgi roman serisinden uyarlanmış çizgi dizidir. jetix ve disney gibi bir çok kanalda yayınlanmıştır. will, irma, taranee, cornelia ve hay lin'in kandrakar'ın kalbinin yeni koruyucuları gardiyanlar olduktan sonraki yaşamlarını konu almaktadır. 2 sezon 52 bölüm 2004-2006 tarihleri arasında yayınlandıktan sonra bitmiştir.

konu olarak çok fazla mitolojik öge işlenmiştir. dizide gününmüz dünyası ve meridian denen dünya arasında geçitler bulunmaktadır. gardiyanların görevleri bu geçitleri kapatarak iki dünya arasındaki dengeyi sağlamaktır. her bir kızımız doğanın 4 temel elementi üzerinde güçlere sahiptir.

will kandrakar'ın kalbini taşır. kandrakar'ın kalbi denen kolye gardiyanların dönüşmesini sağlar. kandrakar ın kalbi çok uzun zaman önce ateş su toprak ve hava üzerinde güçleri bulunun ejderhaların cezalandırılması sonucu ortaya çıkmış bir tılsımdır. irma suyu kontrol edebilen gardiyandır. taranee ateş gücünü kullanır. cornelia** toprağı kontrol etme gücüne sahiptir. hay lin ise havayı kontrol gücüne sahiptir. prens phobos dizinin baş kötü karakteridir. meridian'ın tahtını ve elyon'un güçlerini çalmayı ve daha sonra da nerissa'nın mühürü'nü çalmaya çalışmıştır. lord cedric phobos'un veziridir. yılan-insan melezine şekil değiştirme yeteneğine sahiptir.

ayrıca dizinin başlangıç müziği çok sağlam. ben çok seviyorum yani*
winx club'la* aynı zamanda çıkmasına rağmen onlar kadar varoş, avam, pespembe, gerzek değillerdir. daha şiddetli daha karanlıktır ve eğlenceli yan karakterlerle de dengeli hale getiriyorlardır.

ayrıca 2. sezondaki açılışı daha güzeldir bence :


*
teleport, telekinezi, astral seyahat, hipnoz vb konuların işlendiği çizgi dizidir aynı zamanda. abi şaka gibi ya. bitcek diye çok üzülüyorum*