yazarların evden kaçma anıları

ayı sözlük yazarlarının-şahsım adına ben çok evden kaçtım-,çocukken yaptığı eylemler olabilir efendim. <br> <br>o kadar çok evden kaçtım ki,istanbulda ünlü olacak olmanın hayaliyle yanıp tutuşurdum çocukken-gerçi halen var o hayal-.tabi ki hiçbirisi başarıyla sonuçlanmadı.fakat halen anlayamadığım nokta,her kaçmaya çalıştığımda eşyalarımı bavula koyar,onunla kaçmaya çalıştığım.hadi kıyafet falan koyuyorsun o bavula,orasını biraz anlarımda,oyuncakları koymakta nedir abi ya?salak mısın,napıcaksın oyuncaklarını evladım. <br> <br>bak düşündüm sinirlendim gene kendi aptallıklarıma...
bir çok kez düşünüp becerilemeyen, sadece basit planlarda kalan.
lise dönemindeyken ailemin yoğun kavgaları üzerine bir anda evden çıkıp telefonu kapatıp 4 gün gelmediğim bir maceram vardır.
5-6 yaşlarımda babamlar yurtdışındayken, babaannemin dışarı kar oynamaya çıkmama izin vermemesi sonucu, bir torbaya bir iki eşya bir de ekmek arası peynir koyaraktan anca karşı komşunun kapısına kadar gerçekleştirebildiğim eylem.
13 veya 14 yaşındayken ailemle şu an hatırlayamadığım bir sebep sonucu kavga etmiştim.

ergenliğin verdiği asilikle evden kaçmanın iyi bir fikir olacağını, ailemin üzüleceğini falan düşünmüştüm. gece 3'te çanta hazırlayıp evden çıkmıştım, babam nasıl uyanmadı hala şaşırıyorum, uykusu çok hafiftir.*

gece 3'ten sabah 7'ye kadar boş boş dolanmıştım, cesarete bak amk, küçük ve güvenli bir mahallede yaşamamızın da bunda etkisi vardı. şimdi asla çıkmam o saatte dışarı. "ulan ben şimdi nereye gidicem aq" diye düşünürken manyak bir yağmur başladı. "hassiktir" nidaları eşliğinde mecburen evin yolunu tutmuşum. camiiye falan girmek aklıma gelmemişti.

anahtarla eve girdim, evden kaçıyorum ama anahtar yanımda, o da ayrı bir saçmalık. eve girdiğimde babam çoktan uyanmıştı, mecburen yakalanacaktım, hatırladığım kadarıyla aramızda geçen muhabbeti aynen yazıyorum:
"nereye gittin lan bu saatte?"
"hava almaya çıktım."
"okula geç kalma."
"tamam."
hazırlanıp okula gitmiştim. zor bir ergenlik geçirdim, anlayacağınız üzere. babam da hiç takmamış, çanta var sırtımda amk. anlamaması imkansız.
evden kaçtım demeyelim de kafa dağıtmaya çıktım diyelim.