yeni yüzyıl üniversitesi

bir bilim yuvası olan üniversiteye yakışır şekilde iki önemli bilimadamının düşündürücü sözlerini fotoğraflarıyla beraber giriş kısmına yerleştirerek '' zorunlu objektifliğe hayır, maskeler düşsün, renkler belli olsun '' düsturuyla yol aldığını ne de güzel ifade etmiş geleceğimin üniversitesi.

*

bu üniversite, köklü bir devlet üniversitesinden rica ve ısrarla getirtilen bir türk dili profesörünü, iki yıl sonra kendisine haber bile vermeden işten çıkarmış. adam normal mesaisi bittikten sonra kapının önüne bırakılan sarı zarfı almış vs... nedeni ise fen edebiyat fakültesinin rağbet görmemesi. ve o adem-profesör hala işsiz. hocamız öğüt vermişti: siz siz olun kapağı devlete attıktan sonra asla özel üniversiteye gitmeyin. sonra emekli olabilmek için çok uğraşırsınız diye...onun bu tavsiyesini kulağıma küpe yaptım.

not: ilk iki cümlenin dedikodulu geçmiş zaman ile yazılmış olması gerçekliğini bozmuyor. *
alman hastanelerinin sahibi tarafından açılan güzel bir üniversite ilk açıldığında birçok öğrenciye burs vererek eğitim almalarını sağladı ilk yılında bende orda konservatuar sınavlarına girdim ve %50 burs hakkı almıştım ama ailemin itirazıyla gidememiştim