yükseköğretim kurumları sınavı

2017 yılında teog sınavının lgs olarak dönüştürülmesinden sonra duyurulan, ygs ve lys oturumlarının art arda iki günde tyt(temel yeterlilik testi) ve ayt(alan yeterlilik testi) adı altında yapılan sınavların tamamıdır. ilk olarak 23-24 haziran tarihlerinde yapılması kararlaştırılan sınav, daha önemli(?) olan seçimler dolayısıyla 1 hafta ertelenerek uygulanmıştır.
(bkz:yks)
sınav istatistikleri genel hatlarıyla şu şekildedir:gireceklere şimdiden başarılar diliyorum. umarım puanının yettiği bölüme değil de hevesle okuyacağınız bölüme gider herkes. zira ülkede çocuk sevgisinden yoksun öğretmen, insan sevgisinden yoksun doktor, adalet duygusundan yoksun hakim yeterince var.
2019 oturumlarına gireceğim sınavdır. yanlış bir karar verip bir yıl yanlış bir bölümde okudum. ama iyi ki okumuşum. yoksa istanbul'da çok önemli şeyler kaçıracaktım. şimdi seveceğim bir bölüme geçme vakti.
bende istemediğim bir yerde okuyorum. sınava girecek herkese başarılar diyorum. gerçekten okumak istediğiniz bölümde okuyun, isterse aileniz onda iş yok aç kalırsın desinler ama siz isteyip okuduktan sonra bir şekilde gerisi gelir. ben gittim izmir’e istemediğim bir yerdeyim, her yeni güne artık bitsin bu kabus diye uyanıyorum, derslere gitmiyorum, oturuyorum arkadaşlarla gecelere kadar sigara kahve, sigara kahve başka yaptığım bir şey yok. gidiyorum bara kafayı buluyorum geri geliyorum, bana ne katıyor hiçbir şey. ama hayatta mücadele etmeyi öğrendim o konuda hiçbir yerde edinemeyeceğim bir tecrübe edindim. iyiki gitmiş miyim ? evet gitmişim. şimdi yatay geçişle hacettepe diyetisyenliğe geçeceğim, ailem nasıl mı bakıyor? hayır, okuyamazsın, işsiz kalırsın. ama ben istiyorum ve yapacağım. işsiz kalırsamda bunu ben seçtim demek istiyorum. şimdiki üniyi bölümü de ben seçtim ama ailem sürekli orada işsiz kalırsın burada işsiz kalırsın demişti. kısaca yine bi baskı vardı. offf ne yazdım ama.

iş bu entryde gerçekten okumak istediğiniz yerde okuyun ve çoğu lafa(söz değil laf) kulağınızı tıkayın. şunu der susarım; sizden beklentiler ve asıl sizin ne yapmak istediğiniz. tüm ayrım burada.
beni hayattan soğutan sınavdır kendisi. umarım bir an önce gelip geçer.
bu seneki sınavı yarın ve bu pazar yapılacak olan sınavdır. sınava girecek tüm yazarlara başarılar diliyorum
ösym'nin son model ürünüdür. 2019 tarihli yapıtı yakın zamanda sona ermiştir. (bkz:ösym götümü ye)
girenlere geçmiş olsunlar, yakınlarına baş sağlığı dilenmektedir.
sınav sonrası stres her zaman daha büyük olur tabii ki de fakat bu sene hiçbir şeyden umudum kalmadı. allah belanı versin ösym.