yunan mitolojisi

sözlü edebiyat ile yaratılmış tanrıların hikayeleridir.
efsaneleri okunmaya değerdir. genellikle ataları titanlar ve çocukları zeus, poseidon, hades çevresinde dönen olaylar zinciridir. atların, okyanusların ve depremlerin tanrısı olan poseidona karşı olan zaafım anlaşılmazdır, nedense en yakısıklısı ve en kucağına düşülesi odur.
homeros ve ilyada tavsiye
yunan mitolojisi, yunan tanrıları, tanrıçaları ve kahramanları hakkındaki hikâyelerden oluşan sözlü edebiyatla yaratılmış ve yaygınlaşmış bir mitolojidir. günümüzde, bu mitoloji hakkındaki bilgilerimizi bu sözlü edebiyatın yazılı hallerinden alıyoruz. tarihçiler, mitoloji hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için de bazen zamanın sanatındaki ipuçlarını bile toplar.
hepsinin bir şekilde yolu hollywood ile kesişecek
zeus'un aşık olduğu ganymedes genç, güzel bir erkektir ve sevgilisi olmuştur. lakin hera her zamanki gibi devreye girince, zeus onu tanrıların sakisi yapmış, hayatını kurtarmıştır.
spesifik olmak gerekirse üniversitede mitoloji hocamızın dediği gibi oedipus "kill the father fuck the mother" teması üzerine kurulmuştur.
zeus odaklı olup ne kadar çok destan ve hikayeler okusanız da zeus'un bir parmağı vardır.
orpheusu tek geçtiğim mitoloji.
yunan mitolojisi, alt metinlerde bir çok şeyi anlatır ve bunlardan en sık karşılaşılanı kadın/ erkek savaşıdır. efendim anadolu anaerkil yapıya hakim topraklardı bir zamanlar, yunanistan ise ataerkil... ne hikmetse bu mitolojik canavarlar ( chimera, ekhidna, harpys, sympegalads...) hep anadolu'dadır ve kahramanlarımız, fallik objeleri ile ( kılıç, topuz...) bu canavarları yenerler... ama ne ironidir ki ünlü argonout'lar yolculuğunda, karadeniz'den geçen kahramanlar ki aralarında herkül'de vardır ( ve yolculuğun ilerleyen aşamasında erkek "arkadaşı" kaybolduğu için onu aramaya gider ve gemiye dönmez) amazonlar'ın kıyılarından geçecekleri zaman akşam, ışıklarını kapatarak ilerlerler, sessiz ve sakince ...

yunan tanrılarının hepsi yunanlı'da değildir. appollon bunlardan en ayrıksı olanıdır bu konuda...
antik yunanda önemli kişilerin hayatlarıyla bezenmiştir.dönemin tarihi olayları hakkında,dönem insanının ve toplumunun etkilendikleri şeyleri (doğa olayları savaşlar,yönetici sınıfın yaşadıkları) doğaüstü ifadelerle anlatır.anne,baba,sevgili,çocuk tanrılar vardır.psikolojide insan davranışlarına da konu olmuştur.
(bkz: oidipus kompleksi)
(bkz: elektra kompleksi)