yurtdışında yaşayan birine aşık olmak

bir görselden yola çıkarak temellenen ve zamanla gelişen ya da reelde tanışıp vurulup ani gelişen ve yurtdışında yaşadığı matuf olunan mesafe engeline takılı his.

"uzak diye bir yer yok."un en acı değillemesi haniyse insana o an ne iyi geliyorsa onun gidip en uzağa inşa edilmesi şeklidir. "bana iyi gelen adamları hep uzaklara yapmışlar" dedirtir. bir arada olma kriterinin beklemeye dönüşmesiyle hayli sancılı geçen bu süreç, sürekliliği sürdürülebilir olduğü sürece insanı en fena yaşanamamışlıklarla sınar. mesela "evet, uzak diye bir yer yok ama aynı gökyüzü birleştiremiyor bizi. şu an burda olmanı çok isterdim şu halimi görsen inan çıldırırsın. birlikte değilsek ne önemi var ki al sana risk, bu da mı gol değil" gibi...

daha önceden yaşadığım olay, adama resmen islamı tebliğ ettim, benimde öyle bir huyum vardır, heryerde hadis madis söylerim, tabi sonra ben bu ince hastalıktan kıvrılırken bir daha görüşmedi benle, ama şunu söyliyim olur da sıratta bu adam kimse beni uyarmadı derse, ben seni uyarmıştım hacı, dinlemedin
zor bir süreci beraberinde getiren olsa gerektir. fakat kozasından yeni çıkmış sayılabilecek bir lubun olarak hala aşkın gücünü savunacağım. günümüzde yaşanan örnekleri de vardır ve hisler karsilikliysa, biraz da vakit nakit olduktan sonra yürüyebilir.
aralık 2013'te başıma gelen olaydır. hepsini anlatacağım.

iş için londraya gittim. çoktandır gitmediğim ve oraya taşınan bir eşcinsel arkadaşımla görüşüp gezmek istediğim için toplantılar bittikten sonra 4 gün daha kaldım. londra tabii ki her gidişte insanı mutlu eden bir yer. sevgiliden ayrılalı 4 ay olmuş, çok iyi geldi. arkadaşın evine yakın pubda akşam içiyoruz. masada telefonlar, dedi ki yeni birileri var mi? dedim yok, hiç profil bile açmadım. gel açalım, hadi, eglencesine falan derken aldı, daha once bilmedigim growlr'i kurdu. adi herif fotografimi da cekti koydu. bakiyoruz, ordaki herifler zaten taş gibi. ben zaten sarışınım. onlara yabancı bir durum değil, pek ilgi görmeyi beklemiyorum kısaca. çok umrumda da değil. kalmış bi kaç günüm. keyfim yerinde. neyse, bi profilden mesaj geldi. nasilsin bilmem ne. naparsin. ne seversin. bir iki yazisma. ufaktan bir kaç oha anı. ortak bi sürü nokta. hmm ne güzelmiş bunun kafası düşünceleri. biralar. geyik. sonra adam fotografını yolladı, gel bana yatalım dedi. dedim bende işler pek öyle olmuyor. ama çok harika bi insansın. chate devam istersen... bu arada gelen fotograf benim çekici bulmam için çok fazla kilolu bir fotograftı. obez+ diyebiliriz. ama konusunu bile etmedim tabii ki.

ertesi gün oldu, ben yine dolanmalarda, 5-6 katlı bir waterstones'da kendimi kaybetmişken yine mesajlar... kitaplar, sinema, müzik, ve hatta onun yunan asıllı olduğunu öğrenme. ve sonunda bir direkt teklif telefon numarasıyla birlikte: öğlen yemek yiyelim mi diye... ben tabii böbreğimi çalmasınlar 4 günlük londra ferahlamasında diye temkinliyim :), çok merkezi bir yerde, danimarka kraliçesinin londra halkına armağan ettiği dikilitaşın dibinde buluşalım yiyelim bişiler etrafta zaten bi sürü iyi yer var dedim. gittim bekliyorum. etrafta fotografta gördüğüm gibi biri yok. uzaktan beyzbol şapkalı harika görünen, benim boyda iri bir adam geldi. 6 metre kala telefonumu çaldırdı. o olduğunu öyle anladım. bana gönderdiği fotograf 2 yıl önceki haliymiş. kilo vermiş, kas yapmış, insanların buna gelmemesi için eski fotoğraflarını gönderirmiş.

yanıma geldi, merhabalaştık. ve kaldık öyle. tuhaf bir iyi hissetme. iç ısınması. içi gülen gözlere dalıp gitme, dakika mı geçti, kendine gel, gerizekalı gibi görünme düşüncelerinin akıldan zıp zıp geçmesi anları. nasılsın diyebilme. ve onun sarılması. sarılıp öyle kalma. kontrol bağımlısı olduğum için aklımdan geçen kendine gel, kendine gel büyük sıçacaksın uyarıları. vücudumda ve beynimde aşırı uzun bir zamandır hissedilmemiş elektrik yükü patlamaları. sonra koluma girdi. 2 saatim var, yemek yemek istemiyorum, böyle yürür müsün benimle dedi. yürüdük. atina, anadolu, deniz, ege, gezi olayları, müzik... konuştuk durduk. hayatımda kimse ile kol kola sokakta yürümemiştim. o güven duygusu, ve bunun 10 saniyede nasıl oluştuğu, ilk bakışta aşık olma. bunun tam 10 yıl sonra tekrarlaması. beynim yandı o yürüyüşte. sonra sarıldık, ayrıldık.

her akşam benim arkadaşımla evinin yakınında gittiğim pub'a geldi bisikletiyle. arkadaşım yatmaya gittikten sonra sokakta yine kolkola yürüdük. ölene kadar unutmayacağım sohbetler ettik. üstümüze yağmur yağdı. kanal kenarında öpüştük. evine davet ederse işin sex'e bağlayacağını ve şu anda yaşadığımızı daha çok önemsediğini söyledi, ve istersem eve gidebileceğimizi hatırlattı. yok dedim. bu iyi. bu çok özel. biz paso yürüdük.

londraya temelli gelip gelemeyeceğim, onun istanbula ne kadar gelebileceğini konuştuk. baktık ki hesap tutmuyor. bu birkaç gün böyle özel kalsın dedik. ben 4 gün sonunda geri geldim. 15 gün mutsuzluktan kimseyle konuşmadım bile. sosyal medyada ekleştik. daha önce yapmamıştım, adamı google'layınca aslında biraz ünlü sayılabilecek, bazı işleri cannes'da özel ödül almış bir yönetmen olduğunu gördüm. oturdum işlerine baktım ona bakar gibi.

bunalımımın geçmesi vakit aldı. arkadaşımın telefonuma londrada açtığı profilde böylece şaka kaka oldu, tabiri caizse. iki hafta önce yine gittim londraya. bi akşam yemek yedik. kafaları toparlamış bir halde. harika bir insan, sanki aradan aylar geçmemiş gibiydi. dost kalabilmeyi başardık. malesef sadece bu kadar. ama beklemediğim bir anda karşıma harika bir insan çıkması ihtimalini teoride düşünüp umutlu olmak durumunu, acısı da geçtikten sonra gerçek hayatta yaşamış olmanın verdiği iyi hissetme vaziyeti, bana kattığı en güzel hislerden biri oldu. hayatıma umut getirdi.
2010 yılında başlayan, hayatımdaki ilk ciddi ilişkim, şu an da devam etmekte olan huzurum. ilk başta saçma ya da imkansız görülse de, her iki taraf da birbirini seviyorsa ve seyahat engeliniz yoksa gayet mükemmel ve bir o kadar da eşsiz bir deneyim. ha gerçi benim bu ülkedeki tiplerden çok fazla umudum yoktu ondan böyle bir seçim yapmıştım ama her işte de bir hayır vardı. nil'in de dediği gibi iyi ki yapmışım. unutmalayım ki; bu hususta yalnız aşıklar sağ kalacak.
ucundan kıyısından özendiğim, neden bilmiyorum ama buralardan beni anlayacak birini bulamayacağım da o epik askı orada yasayacağım halusinasyonunda olmama sebep
sonunda ya bitecek ya da seni ailenden arkadaşlarından kopartacak olan aşktır. her halükarda bir tarafını eksik bırakır.