12 haziran 2016 orlando'da gay bara silahlı saldırı

dün gece meydana gelen saldırıdır.haberlere göre 20 kadar yaralı var.olay nefret saldırsı mı yoksa terör saldırısı mı henüz kesin değil.rehinelerin olduğu söylenmekte.

http://www.diken.com.tr/abdde-bir-gece-k...
biri şu amerikanları durdursun, kafası atan çekerim emaneti sikerim adaleti diye milleti tarıyor. aynı eyalette iki gün önce yirmi iki yaşında bir şarkıcı vurulmuştu ayrıca, adamlar bela resmen.
az önce radyoda duyduğum moralimi siken haber. 20 kişi ölmüş.
http://www.bbc.com/turkce/haberler/2016/...
ölü sayısı 50'ye yükselmiş.
elli kardeşimizin öldüğü amerika tarihinin en kanlı katliamıdır. afgan bir orospu çocuğunun eseridir. babasının açıklamalarına göre radikal islamacı değil homofobikmiş. daha önce iki erkeği öpüşürken görmüş ve buna çok sinir olmuş. eşcinsel olmak ne zor abd bile zor. savunmasız azınlık bir grubu bu şekilde katledince eline ne geçti acaba piçin. ben amerikanın yerinde olsam yedi ceddini tekrar afganistan dağlarına sürer daha sonra bombalardım.
bu arada türklerin internet alemlerinde yazdığı yorumlar insanlık dışı. yarın bir gün hepimizi katleder bunlar ellerine fırsat geçse. saldırgan polis tarafından vurulmuş. darısı diğer tüm homofobiklerin başına.

(bkz: homofobik insanları öldürmek istemek)
saldırganın adı ömer metin'miş. senin ben mensup olduğun inancı sikiyim. amk homofobiği.
florida güvenli değildi ama müslümanlar da girdiyse çok daha korkunç bi hal almış demektir. neye inanıyor idiyseler umarım ona kavuşmuştur merhumlar.
olay için tam bir facia, tam bir vahşet demek kesinlikle yanlış olmaz. içim yandı. kendimi düşündüm, arkadaşlarımı düşündüm bir an ölenlerin yerinde aklım gitti. suçsuz, hiçbir şekilde bir kabahati olmayan insanlar, hasta bir insanın, hastalıklı düşünceleri ve belki de yıllardır bastırmış olduğu, içselleştiremediği, barışamadığı lgbti+ yönelimi/kimliği yüzünden katledildi. haber sitelerinde ve sosyal medyada heteroseksist çokluğun insanlık dışı yorumları kan dondurucu. ama beni düşündüren bir diğer taraf queer kimlikteki insanların nefret söylemleri. evet asla ama asla onaylanır, hoşgörülür bir tarafı olamaz bu olayın ama nedeni/nasılı araştırılmalı, aklı selim yıllardır özgürlük mücadelesi veren biz queer kimlikler mücadelemize yakışır biçimde tepki koymalı ve çözümler aramalıyız. karşı olduğumuz nefrete nefretle yanıt verdiğimiz sürece, karşı olduğumuz şiddete şiddetle yanıt verdiğimiz sürece ve karşı olduğumuz cinsiyetçi, türcü, ayrıştırıcı söylemlere aynı söylemlerle, aynı dil ile lanet okuduğumuz sürece bulunduğumuz safın hiçbir anlamı kalmıyor! biz onlar gibi değiliz! olmayacağız! olmayalım! öldürmek, yok etmek bizim mücadelemizde yok! sevişe sevişe, direne direne, yaşata yaşata kazanacağız! lütfen! bir gün biliyoruz ki kazanacağız!
olayın yaşandığı pulse orlando'nun facebook sayfasında da bir çok yazı mevcut. homofobinin ne kadar korkunç bir şey olduğunu ve hastalıklı beyinleri nasıl bir canavara çevirdiğini bir kez daha görmüş oluyoruz. 50 can gitti, hiç suçu olmayan 50 can! ahlakınız batsın.

https://www.facebook.com/pulseorlando/
abd başkanı barack obama saldırıyla ilgili;

"yapılan saldırı ırk, etnik köken ve cinsel yönelim gözetmeksizin, ülke olarak her zaman en önem verdiğimiz eşitlik ve özgürlük anlayışımıza karşı yapılmış bir terör saldırısıdır.

açıklamasını yapmıştır.
eşcinsellerden kan almanın yasak olmasından dolayı bölgede bulunan lgbt organizasyonun çağrısında "bizi duyan heteroseksüeller lütfen kan bağışlayarak yardım edin" dediği terör saldırısıdır.
dinin insanlar üzerinde ki etkisini ne kadar sorgulatsa da herkesin sadece islamı suçlaması üzücü, bütün dinler aynı ve hepsinin eli kanlı.. umarım şu şizofrenik hastalıktan dünya yakın zamanda kurtulur.
ışid'in üstlendiği haberleri geliyor. homofobik saldırı demiştik, yanılmamışız. kişi değil terör örgütünün ortak homofobisi bu. daha önce bir çok kez eşcinsel katliamı yapmıştı bu pislikler, bu katliamlarını amerikaya taşıdılar. gökkuşağıda kan bulaştı diyenler, yıllardır bulaştırılıyor, yeni mi fark ediyorsunuz...
bir eşcinselin dünya üzerinde hiçbir yerde güvende olmadığını gösteren saldırıdır.

sen hayatın boyunca çalış, amerika'ya taşın sonra gelsin elin boku cennette iki kadın memesi elleyecek diye seni havaya uçursun. işin kötü yanı bunlar her yere girebiliyorlar. bizim de desteklediğimiz insan hakları, eşitlik gibi şeyler sayesinde normal insanlarla eşit muamele görüyorlar ama normal değiller.

homofobik söylemin açık açık suç sayılmadığı ve homofobiklere yaptırım uygulanmadığı hiçbir yerde güvende değiliz. isterseler evilik hakkımızı versinler, isterseler düğünümüzde çifte telli çalsınlar...
donald trump'a hak vermeye başlıyorum galiba. müslümanlara karşı bir şeyler yapmak gerek. olmuyor böyle.
hiçbir zaman anlamayacaksınız! saçma sapan bir boka yaramayan ahlak kurallarınıza saplanıp, olanca iki yüzlülüğünüzle sadece kendinizi, yapmacık vicdanlarınızı rahatlatarak uzun uzun uykular çekeceksiniz! siz uyurken o şehrin karanlık sokaklarında tıkırdayan topuklarıyla polisten, türlü ruh hastasından, katilinden koşar adım kaçan birileri hep olacak! siz uyurken annesinden, babasından, kardeşinden keşke ölsen ama biz insanların yüzüne bakabilsek cümlesini duymuş artık ömrü boyunca rahat uyuyamayacak bir çocuk o gece de yine uykuya dalamayacak! siz uyurken hiç çocuk olmamış bir insan kim bilir hangi semtin, hangi ücra köşesinde sırf biraz daha renkli diye katledilecek! siz uyurken dünyaya sırf öyle geldiği için aşağılanmış, hakarete uğramış, psikolojik, cinsel, fiziksel şiddet görmüş bir çocuk daha fazla ailesinin utancı olmamak için bir gece vakti evini terk edecek! siz uyurken bir çocuk belki mega kentin serin sularına, belki bir sokak lambasının altına, kim bilir belki de bir alkol komasına hayat mürekkebinin son imzasını atacak! siz dualarınızı edip uydurma kutsallıklar atfettiğiniz tanrınıza yalvarırken aynı kutsallığı atfettiğiniz boktanlıkta lanetli ilan ettiğiniz o çocuklar siz uyurken her gün bir kez daha içten içe, hiç yılmayan bir inançla, usanmadan tekrarlayacak; "eğer bir tanri varsa ve bir gün karşima çikarsa bana çektirdikleri yüzünden karşimda diz çöküp benden özür dileyecek!"

renklerimizi alamayacaksiniz!!!

#lgbti #orlando
türkiye'de de gerçekleşmesi muhtemel eylem. dikkatli olmakta fayda var.
amerika'daki en kanlı katliam sonrası hayatını kaybeden lgbtiler için ülkemizde kadıköy, beşiktaş meydan ve maçka parkında anmalar düzenleniyor.
saldırıyı yapanın, o gay barın sürekli müşterisi olduğu açıklanmış. hatta oradaki müşterileri de bir kez tehdit etmiş. nedeni de dinle ilgili bir şaka yapılmasıymış. karısı ve çocuğu da varmış. karısı ile boşanmışlar, çünkü karısı onun çok ruhsal olarak çok dengesiz biri olduğunu düşünüyormuş. hornet'te profili varmış adamın. en az bir gay ile sohbet de etmiş. niye ben empati kurdum böyle biriyle ki? psikolojik olarak çöküntüye uğramış, içinde taş ile yaşayan kararsız insanlardan mantık bekleyemezsiniz. bu adam içindeki kararsızlığı, sevgisizliği bu şekilde bastırmış. yaşasaydı sonuna kadar ceza çekmesini dilerdim. * insanlar birbirini sevse hiçbir sorun kalmayacak da işte...

http://gawker.com/orlando-shooter-was-re...
türkiye'de ise amerikan baş konsolosluğu dev lgbt bayrağı asarak olayı protesto ediyor. bizimkiler ise hala "gebersinler" kafasında.

basına ve kamuoyuna;

12 haziran 2016 günü orlando pulse lgbti+ night club’a yapılan terör saldırısının derin üzüntüsü içerisindeyiz. lgbti+ bireylere karşı gerçekleşen bu saldırı ne yazık ki temelinde “insan haklarına” karşı gerçekleşmiştir. bu terörist saldırı aynı zamanda farklı hayat tarzlarına, günlük hayattaki çeşitliliğe, bireylerin yaşamlarını, cinsel yönelimleri ve cinsiyet kimliklerinin doğrultusunda yaşama özgürlüklerine karşı tahammülsüzlüğün geldiği seviyenin vehametini de gözler önüne sermektedir.

saldırıyı üstlenen vahşi terör örgütünün dünya üzerinde gerçekleştirmiş olduğu çeşitli vahşet dolu eylemlerinden de anlaşıldığı üzere “farklı olanı yok et” zihniyetinde ilerleyen bu insanlık dışı hareketin sadece lgbti+ bireylerle sınırlı kalmayıp günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası olan inanç, vicdan ve ifade özgürlüğünü de onmaz bir hızla tehdit ederek vahşi eylemlerine devam ettiğinin farkındayız.

bizler temelinde insan hakları mücadelesinden yola çıkarak lgbti+ hak ve özgürlüğü hareketinde dünyaya bu vahşeti yaymaya çalışan terör örgütünün ülkemiz uzantılarının da farkında olduğumuzu, dünya ve ülkemiz genelinde yapılan bu tarz eylemlerin haklı davamızda bizleri yıldırmak yerine daha da fazla mücadelemize sarılmamızı sağladığını, faşizme, türcülüğe, ayrıştırmaya, her türlü ötekileştirici politikaya karşı bizi güçlendirdiğini belirtmek isteriz. ülkemiz içerisinde de dünyadaki bu vahşetten kendilerine pay biçerek “onur haftası kapsamındaki etkinliklerimizi terörize etmeye çalışan her bir grubun karşısında da aynı inançla ve tavırla duracağımızı belirtmek isteriz.”

bizimle birlikte mücadelemiz içerisinde bir bütün haline geldiğimiz tüm yoldaşlarımızdan bu tarz eylemlere karşı bilginin ve mizahın ışığında her zamanki dilimiz ile tepki vermelerini rica ediyor, aklı selim yıllardır özgürlük mücadelesi veren biz queer kimliklerin mücadelemize yakışır biçimde tepki koymak ve çözümler aramaktan yana olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

aksi takdirde karşı olduğumuz nefrete nefretle yanıt verdiğimiz sürece, karşı olduğumuz şiddete şiddetle yanıt verdiğimiz sürece ve karşı olduğumuz cinsiyetçi, türcü, ayrıştırıcı söylemlere aynı söylemlerle, aynı dil ile lanet okuduğumuz sürece bulunduğumuz safın hiçbir anlamı kalmadığının bilinmesini isteriz. lgbti+ hakları insan haklarıdır! bizler hiçbir zaman canlı hayatına kast eden bir topluluk olmadık! olmayacağız! olmayalım! öldürmek ve yok etmenin bizim mücadelemizde yerinin hiçbir zaman olmadığını! sevişe sevişe, direne direne, yaşata yaşata bir gün mutlaka kazanacağımızı belirtmek isteriz!

orlando’da yitirmiş olduğumuz kardeşlerimizin her birinin acısını en derin şekilde yaşıyor olduğumuzu, yitirdiğimiz 50 canı her zaman onurlu mücadelemizde anacak olmanın inancı ile ataerkiye, heteroseksist diktaya karşı direnmeye devam edeceğimizi belirtmek isteriz. bu tarz şiddet temelli eylemlerin insanlığa yakışır hiçbir yanı olmadığını bir kez daha vurgulayarak, bu eli kanlı terör örgütü eylemlerinin bizleri yıldıramayacağını, aksine “daha çok barış, daha çok aşk, daha çok sevgi” diye gettolarda değil şehrin tamamında haykırmaya devam edeceğimizi sizlere bildirmek isteriz.

sevişe sevişe kazanacağız!

saygılarımızla,

ayı sözlük lgbti+ psiko-sosyal destek inisiyatifi
  • /
  • 2