29 kasım 2016 adana öğrenci yurdu yangını

boğazımın düğümlendiği yangındır. bugün akşam saatlerinde aladağ ilçesi sinanpaşa mahallesinde bulunan ve çevre köylerde oturan ailelerin orta okul ve lise dengi okullarda öğrenim gören kız çocuklarının kaldığı yurtta çıkmıştır. 11 ile 15 çocuğun yandığı belirtilmektedir. yurdun süleymancılar cemaatine ait olduğu söylenmektedir. cemaat ve tarikatların derhal kökünün kazınması gerekliliğini bir kez daha gözler önüne sermektedir.
http://www.hurriyet.com.tr/adanada-kiz-ogrenci-yurdunda-yangin-12-olu-13-yarali-40292112
içim gitti, kahroldum.

bana çocukluğumu hatırlattı. evimizde, odamda yangın çıkmıştı. zor kurtulmuştum mucizevi şekilde. ama o çocuklar kurtulamadı, diri diri gittiler. içim parçalandı, gözlerim dolu dolu. kim bilir aileleri ne haldedir, yazık.
çocuk, yangın, öğrenci, ölüm! bu 4 kelime aynı cümlede nasıl kullanılabiliyor! çok acı! köyden okula gelen fakir çocuklarının kaldığı ahşap çatılı yurdun yangın merdiveni kilitli, çocuklar yangın merdiveninin önünde yanmış şekilde bulunuyorlar! denetimsiz, kontrolsüz, işini ciddiye almayan, insanları değersizleştiren, öldüren tüm sorumlular, katilsiniz!
ben haberi görmeden önce kaderdir olur demişler, valla helal daha içimden kesin böyle diyecekler diye bekliyordum, baya hızlandı en azından darısı çayyolu metrosunun da başına.

sarkazmı bırakırsak iğrenç bir olaydır ve basitçe o yangın kapısının kilitli olmasının bir sebebi var. az çok süleymancıların öğrencileri konaklatma şartlarını bilenler sebebini görünce anladılar zaten.

belki büyük konuşmak veya tepeden bakmak diyebilirsiniz; ama acımdan ölsem fakirlikten kırılsam ve oğlum kızım orada okumak için kalmak zorunda olsam kendimi feda ederim yine de oraya göndermem sıkıntı da bu halkın hala bunu yıllar boyu öğrenememiş olmasıdır, oysa kural çok basittir

(bkz: kimse kimseye bedava bir şey vermez)

gerçi kime anlatacaksın bu ülkede hala flash tv deki ayfon 9s reklamları ile kartal'da rezidans alıyor adamlar

çocukların ruhları huzur içinde yatsın

edit: olayı açıklayan görsel burada

http://ayisozluk.com/lnk/azzg
bu ülkede insan hayatının ne kadar ucuz olduğunu, ne kadar tesadüfi yaşadığımızı gösteren en acı olaylardan biri olmuştur. acıdır üzücüdür son olmayacak olmasını bilmek acıyı arttırmaktadır
öğrencilerin medeni şekilde barınabileceği yurtlar yapmayan onları karanlığa, cemaatlere, tarikatlere ve ölüme mahkum edenler sorumludur bundan. bu toplumu cahil bırakan, onu aydınlatmayanlar sorumludur.
artık üzülemiyorum böyle durumlara.
ailesinin onayıyla o kursa gönderidiler.eminim hem okusun hem dini eğitim alsın diye.açıp kuranı okuyup çocuklarına adam gibi din bilgisi vermeyen uyuşuk ve sorumsuz ailelerin sebeb olmuştur bu katliama.velilerden birisi mecburduk diyor.ülkenin kılcal damarlarına kadar işlemiş madur edebiyatı yine sahnede.hayır efendim mecbur falan değildin işine geldiği için yaptın bunu.fakirlikle temize çekilecek kadar sıradan bir şey değil bu.mecbur olduğunu bildiğin halde niye isyan etmedin ? neden hesap sormadın ? seni yönetenlerin çocukları özel kolejlere jiplerle giderken sen niye bunlara mecbur kaldın ?
hakkını yiyenlere,eğitim hakkına mani olanlara iki kelam etmedin?
evladını göz göre göre tecavüzcü ve katillere asker verdin?
bunları cevabını bal gibi biliyorsun ama susuyorsun.eminim sende yarın bir gün kan parası olarak aldığın parayı yiyip 'kızım şehit oldu inşallah'diye vicdan mastürbasyonu yapacaksın.
sanki anlamı yok gibi artık yaşamanın, hayatı sorgulamanın, iyi bir insan olmaya çalışmanın hiçbişeyin...herşey üzerine düşündüm, büyük ihtimalle ölene kadar çığlık attılar, acı çektiler, kaçmaya çalıştılar, katlanmaya çalıştılar...ve hepsi öldüğünde sessizlik çöktü, artık acı çekmiyorlardı, herşey bitmişti...işte tanrım, o anı yaşattığın için umarım mutlusundur, işte tanrım umarım bizi cehennemine biraz daha layık görmüşsündür, herşeye rağmen sana inat yaşamak, birbirimize sığınmak ne kadar da zor...
zorunlu eğitimden kastın ne olduğunu '' eti senin kemiği benim '' felsefesiyle ispatlamış yangındır.
diyanet işleri başkanlığı da çocukların yanarak öldükleri gün adana'da 6 milyon liralık müftülük binası açmış. sonuç değişir mi, değişmez, çünkü bu millet akıllanmaz! yarın unutulur!


http://t24.com.tr/haber/diyanet-ogrenci-...

sonra bu tarikat yurdu yöneticileri de çıkıp, "biz süleymancıyız. yurttaki kızlarımızın yanması allah’ın takdiri" diyebiliyorlar. bu yüzsüzlük, alçaklık bu ve buna benzerlere çanak tutanlar sebebiyle ortaya çıkıyor.

http://haber.sol.org.tr/toplum/yurt-yone...