a promise

(bkz:xiu xiu)'un en iyi albümü. albüm kapağı biraz rahatsız edicidir.
albüm kapağının hikayesini grubn lider james şöyle anlatıyor:
''tamam, iki yıl önce evimde ufak bir kayıt stüdyom vardı. ve bir yandan pek param olmadığı için yapmayı hayal ettiğim vietnam gezimi yapamıyordum. o civardaki bütün punk rock ve ska gruplarının kayıtlarını yaparak ciddi miktarda para biriktirdim ve vietnam gezimi ucuza getirmeyi başardım. giderken de yanıma komiklik olsun diye saçma bir plastik bebek aldım. bunu değişik yerlere koyar, fotoğraflarını çeker ve gülerim dedim. aynı zamanda ilginç ve rahatsız edici olmasını da bekliyordum bu karelerin.

yolculuğumun sonuna doğru hanoi'ye varmıştım ve gay'ler için bir flört gölü olduğunu öğrendim. ve "hanoi'de bir gay flörtleşme gölü mü? bunu asla kaçıramam." dedim. (gülüyor) göle gittiğimde işte bu çocuk bana yaklaştı ve takılmaya başladık. ben biraz tedirgindim çünkü dünyanın öbür ucunda böyle bir durumda neler yaptıklarını çok iyi bilmiyordum. sonunda çocuk "gay bara gidelim mi?" dedi. ben de şaşırdım ve "hanoi'de gay bar mı var?" dedim. o da "yerini bakıp söyle de beraber gidelim." dedi, ben de "of bu çocuk hiçbir şey bilmiyorum." dedim.

sonra bazı karanlık bölgelere gittik, ve sonunda ışığa çıktığımızda fark ettim ki bu evsiz ve fakir bir çocuk. elbiseleri yırtık, pis ve kötü durumda. o zaman anladım ki bu çocuk seks aramıyor, aslında sadece başını sokacak bir delik arıyor. ben ise parasızım ve planı beyazlarla seks yaparak para kazanmaksa, bu işin sonu iyiye varmayacak. sonunda onu otelime götürmemi, becermemi ve ona para ödememi önerdiğinde "hayır, bu olmayacak." dedim. ama bana yalvarmayı bırakmadı ve ben de onun çaresiz ve fakir olduğunu iyice fark ettim. sonra aklıma sorgulanabilir şu fikir geldi: nasıl bu çocukla sevişmeden ona para ödemenin bir yolunu bulabilirim?

sonunda ona pek çok fotoğraf çektiğimi ve bu gezimin amacının bu olduğunu söyledim. "otelime gitsek ve senin bu bebekle fotoğrafını çeksem senin için uygun olur mu?" dedim, o da "tabi ne olursa olsun." dedi. umursamıyordu. basket oynayalım da diyebilirdim. o an "bu çocuğu sömürüyor muyum? bu sanat mı?" diye düşündüm. sonuna ise bu iş karşılığında iyi para kazanacağını, tehlikeli bir şey yapmamış olacağını düşünerek kendimi ikna ettim. ama bu onu aşağılamak gibi olacak ve bu konuda ne hissedecek? bazen sadece yanlış şeyi yapmak gerekiyor.

otele gittiğimizde bütün çekim 5 dakika kadar sürdü ve sonrasında banyoya girmeyi rica etti. elbiselerini çıkardığında üstü yanık, kesik ve yara izleriyle doluydu. başından pek çok kötü şeyin geçtiği belliydi. kötü ve zor bir hayat yaşadığı... sonra bebeği eline aldı ve seksi bir şekilde poz vermek için kılıktan kılığa girmeye başladı. sonunda bu pozları bir şeyler için kullanacağımı söylediğimde umursamadı. gerçekten bu pozları vermek için çok uğraştı, yaptığı işi en iyi şekilde yapmak ve parasını kazanmak istiyordu. "bu garip adamın beni çekmesine izin vermeliyim, hem de elime garip bir plastik bebek vermesine rağmen..." diyordu muhtemelen. üstelik bu çocuk muhtemelen 20 yaşındaydı ve defalarca kez dayak yediği belli oluyordu. izlemesi zor bir sahneydi, ama aynı zamanda komikti de. işte karşınızda çıplak bir adam elinde oyuncak bir bebek tutuyor.

biliyor musunuz, çok garipti. sonunda ona para ödemeye başladım. üstelik teklif ettiğimden de fazla ödedim. çünkü kendimi suçlu bir pislik gibi hissettim yaptığımdan dolayı. ama hemen sonrasında 3 kere daha para istedi benden ve ben vermeye devam ettim. ona kızamıyorum, elimde de fazla param yoktu ama verebildiğim kadarını ona verdim. adamın adı hang'di, hem ironik, hem de korkunç, belki...''
albüm buradan dinlenebilir:
https://xiuxiu.bandcamp.com/album/a-prom...