açılacaklara tavsiyeler

- özellikle ilk defa açılacaksanız, açılmadan önce açılacağınız kişinin lgbt konuları hakkında neler düşündüğünü öğrenmek için ağzını arayın, ortaya konu atıp onun görüş belirtmesini bekleyin.

- açılma konusunda hassassanız, herkese bir anda açılmaya çalışmayın, özellikle başlarda ağırdan alın, birisine açılın, onla enine boyuna konuştuktan, rahatladıktan sonra bir başkasına açılın.

- öfkeli bir anınızda veya sıkışık bir zamanda açılmayın. açılmak için sakin, sessiz, başbaşa uzun süre rahatsız edilmeden konuşabileceğiniz bir yer seçin.

- hayatınızdaki herkese açık olmak zorunda değilsiniz. özellikle ilk defa açılırken, açılmış olmanın size faydalı olacağını düşündüğünüz, sizi anlayabilecek, dinleyebilecek, önyargılı davranmayacak, size zarar verenler varsa size bu konularda destek olabilecek birilerine açılın.

- kimsenin siz açılınca nasıl davranacağından yüzde yüz emin olamazsınız, o nedenle yine de özelinizi açarak risk aldığınızı bilerek açılın.

ayrıca (bkz: açılma rehberi)
dekolteyi doğru kullanın, fazlası zarar.
ailemin bi anda "gay misin" diye sorması ile ani bir şaşkınlık yaşadığım için, hiçbirine ihtiyacım olmadı. yakın arkadaşlarıma da doğrudan söylemiştim zaten. ne kadar yüzsüzüm yav.
samimiyetine güvendiğiniz insanlara açılın. benim gibi muhabbet dönmüyor diye açılmayın ya da en azından bekleyin.** ben ilk önce bana açılan bir arkadaşıma açılmıştım* o yüzden çok rahattım.* açıldığım herkes* olumlu tepkiler verdi hatta kuzenim yıllardır birinin bana açılmasını bekliyordum dedi ve gözleri yaşardı. hem hassassanız bu konuda hem de çevrenizin nasıl tepki vereceğini bilmiyorsanız beklemenizde fayda var.
açıldığınız insanın sizi tanıdığından emin olun. gerçek anlamda tanımaktan bahsediyorum. şu hayattaki en büyük korkum birine benim adım söylendiğinde aklına gelecek ilk şeyin cinsel kimliğim olması. utandığım için değil, heteroseksüel de olsam aynısını düşünürdüm. tek olayı homoseksüel olması olan insanlardan olmak istemiyorum.