aids

insanlara hayvanlardan geçtiği farklı bir şekilde kanıtlanmadığı müddet malesef tek tez..
insanlarda savunma sistemini yavaş yavaş yok edip en ufak bir mikropla öldüren bi virüstür.
bulaşma ihtimalı aktiften pasife doğru, oral ve anal sexle olup, açık yara veya kan transı veya ortak kullanılan malzemelerden geçmektedir.
hiv virüsü bulaştığında kuluçka evresi bazen 2 ay bazense 1 seneye kadar çıkabilir.
bu arada condomlar korunma aracı olarak kullanıldığında bulaşma riskini azaltıyo ama tamamen durdurmuyor. %78 koruma olasılığı sağlıyor. yani yüzde yüz değil..
camiada tek eşlilik malesef olmadığı için bulaşan birinden başkalarına bulaşma ihtimali çok yüksek...

aids hastaları için sevindirici gelişmeler...önceden 8 farklı ilaç kombinasyonu ile bi kaç sene daha yaşamak için uğraşırken şu an tansiyon hastaları gibi sürekli ilaç kullanarak yaşamlarını sürdürebiliyorlar..

aids temalı birçok film yayınlandı..sevgilisine zırıl zırıl aşık olup ondan hastalığı dahi kabul edenler olduğu gibi...hayvanlarla sex deneyip ne olduğunu bilmeden partnerine bulaştıranlar..

tek eşlilik zor zanaat ama mümkün mertebe koruma kılıfı kullanılırsa bulaşma riskini azaltmış oluruz..insanlarında sağlık standardını yükseltmiş oluruz..

olası risk halinde pozitifyasamdernegi ile irtibata geçilebilir...

peki türkiyeye kim nerden bulaştırdı???

cevap mı... belki ilerleyen dönemlerde
ilk olarak maymundan insana geçmesi sonucu ortaya çıktı argümanına inanan tüm insanlığı ıslak sopa ile, tanrı gayleri cezalandırmak için ortaya çıkardı diyenleri ise beyzbol sopası ile dövesim var.
aides - graffiti by yoann lemoine :

http://vimeo.com/16161220
tamamen insan yapımı olan virüsün oluşturduğu hastalık.savunma sistemini çökerttiği için insanı gripten bile götürebilir.hale tedavisi mümkün değildir fakat komplikasyonları tedavi edildiği için ölümcül olmaktan çıkmıştır.
edinilmiş bağışıklık yetmezliği sendromu
hiv * pozitif olan insanlarda, tedavi olunmadığı zaman ortaya çıkan, komplikasyonları ölümcül olabilen sendrom.
aids virüs değildir. bir hastalıktır. bu hastalığa neden olan hiv virüsüdür. ve de aids hastalığın son evresidir. hastaların çoğu aids evresine gelemeden virüsün bağışıklık sistemine verdiği hasardan dolayı edindiği başka hastalıklardan dolayı ölmektedir. örneğin sağlıklı bir insanda önemsiz gözüken basit bir grip veya soğuk algınlığı yüzünden veya kanserden.
ayran gönüllü bünyenin başına gelmesi olası bir hastalıktır.

(bkz: kim vurduya gitmek)
tek eşli olmayan her insanın korkulu rüyası
ülkemizde, bilinçlendirme ve halkı aydınlatma konularında yeterli ilerleme sağlanamamış hastalıklardan birisidir.
özellikle, 1980'ler sonrası nesillerin bu konudaki cehaleti ultra-trajiktir!
ama olsundur, allah iman versin yeter...
über akıllı bir kurum olan kızılay'a göre her eşcinselin sahip olduğu hastalık. aids ile ilgili güzel bir film için

(bkz: dallas buyers club)
bulaşan kişinin başında akbaba gibi toplanan güruhun kolayca önüne gelen herkesle yatmaktan muzdarip olduğu teşhisini koyduğu hastalık. sanki siz kimin önünüze konduğunun bu denli farkındasınız, sizi seçiciler.
türkiye de giderek artan hastalık tablosu, bazıları bilmiyor bile hiv taşıdığını ve eğer genetik mutasyonunuz yoksa yakalanırsınız ve hastalanırsınız, o yüzden always safe , bareback yapacaksınız kişinin yeni o gün çıkmış hiv testinde negatif yazdığından emin olun,mmkaay!
  • /
  • 3