aids

ki günümüzde yeni nesil testler ile tanı konma süresi 60 güne kadar düşmüştür.
hiç kimse kusuruma bakmasın ama korku, utanma, umursamazlık kisvesi altında basit bir kan testini yaptırmaktan kaçınan kişileri ne anlayabiliyorum ne de saygı duyabiliyorum.
her şeyden önce maliyeti olan bir test değil, bağlı olduğunuz aile hekiminde bile istediğiniz zaman yaptırabileceğiniz basit bir kan testi. (sadece cinsel yolla bulaşan hastalıklara da bakılsın demeniz yeterli.)
anonim olmak istiyorsanız, birçok şehirde hiçbir bilginizi almadan bu testi yapan gönüllü kuruluşlar var.
karşılığında ne kazanırsınız?
tanıdığınız ya da tanımadığınız seks partnerinizi, aile bireylerinizi, yakınlarınızı korursunuz.
erken safhalarda ilacınıza başlar ve bulaştırma riskinizin olmadığı döneme daha çabuk ulaşırsınız.
hiçbir zaman korunmadan ilişkiye girmeyin ama unutmayın ki prezervatifin bile koruyuculuğu yüzde yüz değilken ve bu virüsün, kan yolu ile bulaşa göre düşük ihtimal bile olsa, üreme organ sıvılarıyla bile bulaş riski varken en azından 6 ayda bir kan testi yaptırmayı alışkanlık haline getirin.
hem kendinizi hem de çevrenizdeki insanları koruyun.
online tanıştığım bir beye deneyimim olmadığını söylediğimde bana ilkimi kesinlikle korunmadan yapmam gerektiğini çünkü ondan sonrakilerde riskli olacağını söylemişti. galiba çoğunluk sadece kendim enfekte olmayayım karşımdaki benden zaten enfekte olmaz düşüncesinde. keşke prep gelse de ülkemize böyle konuları hala konuşuyor olmasak. ne zaman biri bana korunmadan yapsak bir şey olmayacağını söyleyse how to survive a plague izleyip 2 gün ağlıyorum...
kalan ömründe sürekli ilaç kullanmanı gerektirecek olan, her insana bulaşma olasılığı olan hastalık.

(condomsuz ilişki isteyen çiftler, önce "aids negatif testi" görsün karşılıklı ve sadakatini korusun, bu mühim.)
  • /
  • 3