anlat istanbul

2004 yapımı türk filmi.

"istanbul ve gece. 5 hikaye. birbirinden çok ayrı gibi görünen bu hikayeleri birleştiren bir tek şey vardır. hepsi eski peri masallarına benzerler. bir çingene klarnetçiyi fareli köyün kavalcısı'na dönüştürür. kırmızı şapkalı kız bir mafya kuryesidir. cindirella ise talihsiz bir fahişe. katilinden kaçan " dünya güzeli " bir prenses beyoğlu ormanında 8. cüceyle karşılaşır. istanbul bataklığına yeni gelmiş bir kürt genci uyuyan güzel ile tanışır. 5 ünlü masal, istanbul gecesinde bir belirir bir kaybolur. sıradan hayatların içinde masalımsı pırıltılar yanar ve söner..."

http://ayilarock.ayisozluk.com/anlat-istanbul/
türk sinemasının medar-ı iftiharlarından, yüz aklarından bir tanesi. net konuşurum ben. yalan yok. (sonradan ekleme: şimdi baktım da 2005 senesinde gösterime girmiş. 15 yıl!) (sonradan ekleme 2: gelen kırk beş mesaj sonrası matematiğimin boktan olduğunu da anladım. 10 sene!)

5 masal ve 5 yönetmen.
fareli köyün kavalcısı, pamuk prenses, külkedisi, uyuyan güzel ve kırmızı başlıklı kız
ve
ümit ünal, kudret sabancı, selim demirdelen, yücel yolcu ve ömür atay.

klasik masalları, modern istanbul hikâyelerine çeviren ve bunda da gayet başarılı olan bir film. hikâyelerin birbiri içre girmesi de yine gayet iyi kotarılmış. şahsi görüşüm en güzel bölümünün külkedisi olduğu yönünde. sonra uyuyan güzel ve kırmızı başlıklı kız. sonra pamuk prenses ve fareli köyün kavalcısı.
kent ve sinema bağlamında istanbul'u ele alan en iyi filmlerden biridir. içerisinde farklı sosyo-ekonomik, etnik, cinsel gruplardan bireyleri barındırması nedeniyle tam anlamıyla kozmopolit bir kent olan istanbul'u yansıtmayı başarmıştır. karakterlerden birkaçı hariç diğerlerinin hepsinin başka şehirlerden istanbula'a gelmesi ve umudu, özgürlüğü, geleceğini burada araması fakat tüm bunları böyle bir şehirde elde etmek için belli acılardan geçmesi gerektiğini göstermesi açısından da olay örgüsünün sürekleyici olduğu kanısına varılabilir. diğer entrylerde de belirtidiği gibi 5 farklı yönetmen tarafından 5 farklı masalın 5 ayrı hikayeye uyarlanması ile çekilmesi nedeniyle yenilikçi bir yapısı olduğu söylenebilir.