antikapitalist müslümanlar

5 Entry Daha
la ilahe illallahu vahdehu la şerike leh lehü`l`mülkü ve lehü`l-hamdü ve hüve ala külli şey`in kadir. meali
allah`tan başka ilah yoktur, o tektir, o`nun ortağı yoktur, mülk o`nundur, hamd o`na aittir. o, herşeye kadirdir" sözüdür."

özellikle dikkat edilmesi gereken kısım lehu'l mülk ( mülk allahındır ) kısmı.
izahat : herşey allahındır dolayısıyla ihtiyactan fazlasını dağıt ki böylelikle sınıfsal çelişki yaratma minvalinde ki islamın emeviler ve özellikle abbasiler döneminde arap ticaret geleneğinin meşrulaştırılması adına uydurulan yaklaşık 600.00 ayet ve hadisle amacından uzaklaştıgına dikkat cekmeye çalışan insanlardır bu adamlar.
ihtiyactan fazlasını dağıtmak ve sınıfsal çelişki yaratmamak meselesine gelince ; mal mülk biriktirmekle maliklik meliklik yaratarak muhtaciyetin allahtan uzaklaştırılarak şahıslara isnad edilmesi müminleri şirke ( islamda affı olmayan tek günah ) teşvik etmektedir . onuya dair özellikle taha ve tevbe sureleri incelenebilir.
örnek : seytan paylaşımı engelleyendir / taha 120

sosyalizm mal ve mülkün eşit paylaşımı , komünizm ise mal ve mülkün devletin devletinse yurttaşın olduğu sistemler oldugundan islamiyetin özünde zaten sosyalizm oldugunu one süren adamlar.

burasının bir sözlük ve benim de bir ilahiyatçı olmadığımdan yola çıkılırsa şu an çok ciddi biçimde sallıyor da olabilme ihtimalimi dikkat alır da eren erdem ve r.ihsan eliaçık adlı yazarlara başvurursanız konuya dair resmi ve açık bilgiye ulaşırsınız. bilen bilir hiç alakam yoktur dinle metafizikle o yüzden ben olsam limona değil şu yazarlara ulaşırım.

not : son anda aklıma gelen bir başka ayette " kendilerine yardım edilir umuduyla allahtan başka ilahlar edindiler " şeklinde.
8 Entry Daha