as above so below

bir grup ''maceracı''nın paris altındaki gizli kalmış arkeolojik yapılara macerasını anlatan 2014 yapımı found footage tarzında gerilim filmi.

konusu kısaca: scarlett kızımız arkeoloji, kimya ve bir düzine şeyde zeka küpü, kendisini aşmış bir hanım kızımız. babası da ünlü bir arkeolog-imiş ve en son araştırması yarım kalmış, intihar etmiş. scarlett de babasının izlerinden giderek babasının aradığı felsefe taşının izini sürer ve bunun paris'in sokakları altında yatan gizli mezarlarda olduğu kanaatine varır. bunun üzerine, tercüman eski sevgilisini güç bela ikna ederek bir grup ''maceracı''(ayrıca bir tanesi epey seksi) parisien genç ile bu keşife atılır.

--- spoiler---


ufak noktalar görmezden gelinirse türüne göre, son zamanlardaki fena sayılmayacak derecede bir film. kapalı alan korkusu olmayan ben bile açıkcası bu anlamda izlerken biraz rahatsız oldum. bu tarz yer altına inen her filmde (mesela the descent) olduğu gibi bariz bir cehennem olgusu var ki filmin devamında, özellikle son yarım saattlik kısmında epey ortaya çıkıyor ve film o noktadan sonra daha bir anlam kazanıyor. özellikle (okumadım ancak üstünkörü bir bilgi ile) dante'nin cehennem tanımlaması, ilahi komedyası çerçevesinde şekiileniyor film. bu noktada, scarlett'in taşı bulduktan sonra aslında her şeyin yanlış olduğunu fark etmesi ve düzeltmek için tekrar tekrar aynı yola girmesi ile aslında bir anlamda kefaretini ödüyor, zira her karakter öyle. ben'in boğulan kardeşi ya da papillon'un yanan araba olayı gibi. zaten o noktada filmin kişilerin aslında ''kendi cehennemlerinde'' olduğunu anlaşılıyor ve bunu fark etmeleri ile oluşan korku-heyecan bir yana, işin bir de buradan kurtulma kısmı var. gittikçe derine ve derine inmeleriyle bilhassa kurtuluş ümidi tükenirken filmin sonu şaşırtıyor. filmin bana kalırsa bir eksisi de bu yönde bulunmakta. nasıl scarlett ilk taşın sahte olduğunu ve her şeyin ters olduğu-paralel düzen diyelim-zamanda tekrardan dalıp-çıkıp, zebanileri yumrukla serip(!) bu sefer taşa ulaşsa da, sonuçta tekrardan yüzeye çıkmaları da aslında her şeyin ters olması gibi bir yanılgı-başka bir dünya havasında olsa ya da orada bir kamyon çarpsaydı film tadından yenmezdi gibime geliyor.


--- spoiler ---

trailer -