aztekler

ispanyollar tarafından kıyıma uğratılmış bir uygarlık. latin amerikada hüküm sürmüşler.
14. yy da amerika kıtasının şu anki meksika topraklarında kurulan kızılderili uygarlığı. dünyanın en büyük piramitlerini inşa eden uygarlıktır.
matematik, mimarlık, astronomi ve güneş enerjisi sistemlerinde ilginç gelişmeler kaydetmiş bir uygarlık.
ticareti kakao çekirdekleri ve turkuaz taşları ile geliştiren, japonların övündüğü yüzen tarlaların orjinal mimarları olan ve ispanyol işgalci hernan cortez in kendi mitolojilerindeki tüylü yılan * tanrısı zannederek bir bakıma daha az mücadele ile teslim olmuş bir uygarlık. ayrıca başkenti olan tenochtitlan şehri, göl üzerindeki büyük bir adada tapınağın etrafına kurulmuş ve olası savaş anlarında savunma olarak suyun altına gömülebilen dört köprü ile karaya bağlanmaktadır. bu da azteklerin savaş konusunda da oldukça gelişkin olduklarına bir işarettir.
aşırı derecede köleci, esir aldıkları insanları tapınaklarda kalplerini sökerek güneşe "kurban eden", yeni esirler alabilmek için komşularını işgal eden vahşi bir topluluk. kötülük konusunda cortez ile yarışabilirler, o derece. ne yazık ki günümüzde bu insanlara karşı sempati uyandırılmaya çalışılıyor. kendileri "acınılacak yerliler" değillerdi. insanlık aztekleri çok eski sansa da oxford üniversitesi azteklerden eskidir.