barfi

2012 hint yapımı harikulade bir fim. ayrıca türkiyede vizyona girecek ilk bollywood filmi özelliğini kazanacak, nisan ayında.

gerek görselliğiyle gerekse müzikleriyle fransız yapımı amelie filmini andırmakta. detaylar, tesadüfler, sıradışılık ve elbette güneşin parlattığı yosun yeşilinin huzuru... diğer yandan 3 idiots ile taare zameen par ile de ortak yanları düşünülebilir. konu: yetmişli yıllarda yaşamış sağır ve dilsiz bir erkeğin hikayesi.

filme dair en ilginç anekdot, herhalde, sigara içilen sahnelerde ekranın altında çıkan sigaranın sağlığa zararı ile ilgili uyarı yazısı. ve hatta flmin ortalarına doğru film kesilip siyah fonda sigara sağlığa zararlıdır ve kanser yapar diye bir yazı çıktı. diğer değişik olan özelliği ise şüphesiz klasik hint müziklerinin kullanılmamış olması. ancak yine de booolcana müzik var.
şuan izlemek için inanılmaz heyecanlandığım bir film (idi). filmin fragmanını görüp deli gibi heyecanlanmıştım ki filmin jeneriğinde bir de ne göreyim sigara sağlığa zararlıdır yazısı. çok saçma... zaten walt disney company'le iş birliği içerisinde sanırım..