bergen

tam adı belgin sarılmışer, bilinen adıyla acıların kadını. kocası tarafından yüzüne kezzap atılması sonucu 2 güzünü kaybetmiş, sonrasında bir gözü biraz görmeye başlayınca hayatını bu şekilde devam ettirmiştir. 30 yaşında yine eşi tarafından kurşunlanarak öldürülmüştür. " acıların kadını", " kader diyemezsin", " benim için üzülme" gibi şarkılara ses vermiştir. bu şarkıları günümüz şarkıcıları tarafından coverlanıp tekrar önümüze gelmektedir.
zaman zaman reenkarnasyona inanasım tutuyor ve pisuvardaki siyah kil 2 bence bir önceki hayatında acıların kadını bergen di diyebiliyorum.***
şöförüme kavuştum şarkısına aşık olunan acıların kadını.videoda senkronizasyon bozukluğu olsa da elimizde olan budur şimdilik.
norveçte bir vilayet.neyi meşhur derseniz

immortal
röyksopp
borknagar
gorgoroth
burzum
kings of convenience etc.
yeni nesil tarafından pek tanınmıyor olmasına üzüldüğüm, değerini bilemediğimiz seslerden biridir.
tanrım kötü kullarını
sen affetsen ben affetmem
bütün zalim olanları
sen affetsen ben affetmem

ümidimi kıranları
bu dünyayı yakanları
sevip bırakanları
sen affetsen ben affetmem

sen tanrısın affedersin
bağışlarsın kulum dersin
neler çektim sen bilirsin
sen affetsen ben affetmem
sen affetsen ben affetmem

1959-1989 arasında yaşayan bergen'in kocası 1982 yılında kendisine kezzap atmıştır. önce iki gözünü de kaybeden şarkıcının daha sonra bir gözü yeniden görebilmiştir. yüzünün kezzap ile yanan kısmını örttüğü saçlarıyla "acıların kadını" lakabını tam anlamıyla yaşayan bergen, arabesk müzik dalında ayrı bir ekol yaratmıştı. 1989'daki ölümü de, boşandığı eski kocasının kendisini kurşunlaması sonucu olmuştur.
hard arabeskin vücuda gelmiş hali. yaşantı da hard malumunuz. küçükken korkuyla karışık bir merak beslerdim kendisine. kadın güzel ama saç neden öyle orada öyle duruyor diye geberirdim meraktan. marvel kahramanalrı gibiymiş aslında görüntüsü. bir nevi karakter vardı görüntüsünde. acı ama gerçek bir karakter.
ölümünü her hatırladığımda içimi acıtan gerçek sanatçıdır.
hayat hikayesi beni her dinlediğimde yerden yere vuran, özellikle yavuz hakan tok'un kitabının muhakkak okunması gereken, mezarına geçenlerde gidip dualarımı gönderdiğim içimi titreten bir hikayenin yürek parçalayan kahramanı. yıllar önce ben daha çocukken sekiz yaşında mıydım neydim, sabah gazetesi eki kelebek bir manşet yapmıştı: "bergen'in ruhuyla iletişime geçtik, kocamı asla affetmeyeceğim dedi" diye, böyle flu siyah gri bir resim dekoymuşlardır bergen'in son hali diye. saçmaydı ama hep aklıma gelir. yıllarca insanlar kızdılar bergen'e neden bırakmadın adamı diye, kitapla beraber ortaya çıktı ki sevdiği için değil korktuğu için göz yummuş onca dayağa, youtube'a videolar eklenmiş bergen'in bir konseri, orda ona bir çiçek uzatılıyor ve bergen biran o kadr kokruyor ki, bu kadın korkuyor hem de çok korkuyor, bir gözü sürekli etrafta nerden kim nasıl saldıracak diye. felaket bir hayat. yaşasa şimdi çok yüksek yerlerde olurdu, kibariye'nin bile üstüne çıkabilirdi. ama kibariye aldı yürüdü, bergen toprakta. üstelik kitapta, kibariyenin çıkışından da bahsediliyor, bergenle aynı gazinoda kısa süre çalışmışlar.
bu kadın yaşasaydı müzik piyasası nasıl olurdu acaba.. yani ebru gündeş şimdiki koltuğuna oturabilir miydi ya da diğerleri.. en az bir bülent ersoy kadar tutulurdu şüphesiz.
sahne adı da yapımcısının isteği üzerine gerçekten norveç'in bergen şehrinden gelen acıların kadını.
arabeskin tartışmasız tek ismi memleketlim hakkında ünlü olmadan önce ki hayatına dair dinlediğim hikayeleriyle de yürekleri dağlayan dünyalar güzeli kadın. her fırsat bulduğum da mezarına gider ziyaret ederim yeri ben de çok ayrıdır özellikle seni kalbimden kovdum şarkısını her dinlediğimde ciğerime yumruk atar
kader diyemezsin sarkisini tek okumasi gereken insan.

---------
kader diyemezsin sen kendin ettin
aşkıma sevgime ihanet ettin
yalvarışın çok geç beni kaybettin
dönme artık seni bende terk ettim

hani mutluluktu bu aşkın sonu
hani sevecektin bir ömür boyu
nasıl yaptın zalim sen bana bunu
kader diyemezsin sen kendin ettin

şimdi gözlerimde boş bir anısın
sen gerçek aşkımın sahte yanısın
sana değil tanrım bana acısın
bu kötü günlere sen sebep oldun

hani mutluluktu bu aşkın sonu
hani sevecektin bir ömür boyu
nasıl yaptın zalim sen bana bunu
kader diyemezsin sen kendin ettin

-------