barış manço

1943-1999 yılları arasında yaşamış ünlü türk besteci, şarkı sözü yazarı, gezgin ve tv programı yapımcısıdır. türkiyede rock müziğin öncülerinden, anadolu rock türünün kurucu üyelerindendir. bestelediği 200 ü aşkın şarkısı 12 altın ve bir platin albüm ve kaset ödülü kazandı. şarkılarını günlük hayattan alan mançonun birçok parçası yabancı dillere çevirilerek de dinlenmiştir. evrensel ve tüm zamanlara hitap etmeyi başaran ender şahsiyetlerdendir. gülpembe, kol düğmeleri, alla beni pulla beni,bahçede hanımeli,domates biber patlıcan, dönence,gönül ferman dinlemiyor gibi hemen herkesin hafızasına kazınmış eserleri ile hala yaşamaktadır. sözlüğü yakından ilgilendiren birde meşhur ayı şarkısı vardır.
çocuklara verdiği değerle bilinir. türkleri dünyaya tanıtan sanatçıların başında gelir.
şarkılarının çoğu güzel değildir.o da çoğu sanatçımız gibi,ölünce değerlenmiştir.
bugün ölüm yıldönümüymüş.ne diyelim allah rahmet elesin...

ama şarkıları kötü ve başarısızdı,niye öyle abartılır halen anlamam.

(bkz: bir erkin koray değil)
biz ayılar için de bir şarkısı olan merhum şarkıcı.

istanbul boğazında sefer yapan vapurlardan bir tanesine adı verilmiştir.
elijah wood'da dinliyormuş kendisini, hoş zaten kendisini dinleyen binlerce uluslararası ünü vardı barış mançonun.

https://twitter.com/#!/woodelijah
1976 yılında kayıtları belçika'da yapılan baris mancho adında bir de albümü var. pek bilinmeyen, hazine gibi bir albümdür bu.
tarihimizdeki müziğimizin mihenk taşlarından birisi olarak kabul görülen ve çocuğun, gencin, yaşlısının saygı duyduğu, dinlemeyi de hala ihmal etmeyen bir nesiliz vesselam.
bugün doğum günüdür.
doğum günü anısına google barış manço'yu unutmamış ve güzel bir logo hazırlamıştır.
riss
bugün ölüm yıl dönümü. o, öldüğüm gün değil, doğduğum gün beni anın demişti. fakat görüp de anmamak olmuyor. doksan dokuzun bir şubatında, hatırlıyorum da televizyonlar ölümünü duyurduklarında gözlerim dolmuş, ve sonra ağlayıvermiştim; anca bir kaç şarkısını dinlediğim kişi için. mekanın cennet olsun.
eh barış abi aşk olsun çocuklar abisiz kaldı mekanın cenet olsun nur içinde yat.
türkiye'nin en ilginç pop yıldızlarından biriydi. adana doğumlu yıldız, piyasaya ingilizce rock şarkılar söyleyerek girdi. sonraları cem karaca ve ardılları gibi anadolu rock kulvarına geçti. türkü ve türk sanat müziği şarkılarına pop ve rock tarzında cover'lar yaptı. her dem uzun tuttuğu saçları, tüm parmaklarına taktığı yüzükleri ve folklorik kıyafetleriyle hayli ilgi çekti. 80'li yılların sonunda türkiye'nin en büyük pop şarkıcılarından biri olmuştu. adam olacak çocuk gibi programlarla hem çocukların hem de ailelelerin göz bebeği oldu. ülkücü harekete destek verdiğine dair söylentiler çıktı. bu iddiaları ne reddetti ne de kabul etti. aslında o, her dönemin yıldızıydı. 1999 yılında vefat ettiğinde neredeyse tüm türkiye yasa boğuldu. cenazesine onbinler katıldı. en büyük hitleri: dağlar dağlar, seher vakti, işte hendek işte deve, kol düğmeleri, dönence, arkadaşım eşşek, ayı, gülpembe, sarı çizmeli mehmet ağa, aynalı kemer, anlıyorsun değil mi?, domates biber patlıcan, alla beni pulla beni, unutamadım gibi şarkılardır.
  • /
  • 2