bastards

björkün insanın doğanın bir parçası olduğunu usulca ama doğaüstü seslerle dile getiriş albümü biophilia'nın üzerinden bir yıl geçmeden piyasada beliren alışılagelmedik ama imzasını björk atınca pek de şaşırtmayan remiks albümü. biophilia fazla sade geldi diyenlerin imdadına yetişen albüm. albüm björkten gelince elbette sadece dum tıs dum tıs temalı djlerin remikslerinden değil, dünya müziğinden beslenen bir albüm olduğunu gösteriyor. hatta içinde fazlasıyla oryantal arap ezgilerini duyunca albümün devamında gelmediğini bilmesem ne dinliyorum diye kontrol etme gereği duyacaktım. ilahi björk.
bu kadın hep aynı şarkıyı söylermiş gibi mi geliyor? hemen bu albümü açın ve dinleyin derim. biophilia albümünün remixi aman falan da demeyin lütfen. dinlediğinizde anlayacaksınız ki kadın resmen yeni bi albüm yapmış. remixler, arada björk, çalgılar çengiler eşliğinde sürekli dinlenesi ve bağımlılık yapacak bir hal almış. sayın naringergedanın tavisyesi üzerine
bunu dinleyerek başlayan albüm sevdam diğer şarkıları da tüketmemle noktalanmıştır. hadi sizde lahmacun ve ayranları hazır edin şarkıyı dinlemeye başlayın.
ömer süleyman'ın 2011'de björk için yaptığı, tipik mistik/egzotik esintiler taşımayan remixleri piyasaya çıktığında, bizdeki dergilerden birinde şöyle bir yorum yapılmıştı: "içinde björk var diye her şeyi sevmek zorunda mıyız?"

bazen beyaz türk olmak ne kadar da zor oluyor, değil mi?
duyunca aklıma south parktan "oh my god they killed kenny you bastards !! " cümlesini getiren başlık. kenny canını senin.