beleriand

orta dünya'nın eskiden batısını oluşturan ve ilk çağın sonunda suların altına gömülmüş olan bölgedir. valinor'dan kalkıp silmarillerin peşine düşen noldor elflerine ve büyük yürüyüş sırasında rotadan ayrılıp ormanlara yerleşmiş olan teleri elflerine ev sahipliği yapar. güneşin ve ayın yükselmesinden yüzyıllar sonra da insanların üç kavmine ev sahipliği yapmıştır. beleriand'ı doğudan kuşatan ered luin(mavi dağlar)'de de iki ayrı cüce soyunun krallıkları bulunmaktadır.

elfler bir çok fraksiyonlara ayrılmışlardır;
fingolfin hanedanı krallıkları, doriath ve ossiriand krallıkları, feanor oğullarının hükmettiği bölgeler.

fingolfin hanedanı krallıkları üç tanedir, öncelik sırasıyla ered wethrin eteklerinde ve sirion nehrinde kurulu yüksel kral fingolfin'in noldor'u, önce nevrast bölgesinde sonradan da gizli tumbladen vadisinde kurulu kral turgon'un vinyamar'ı ve gondolin'i. sirion şelalelerinin batısında dağların altında yer alan kral finrod'un nargothrond'u.

teleri elflerinden sindar halkından oluşan kral elu thingol ve kraliçe maia melian'in orman krallığı ve ossir bölgesinde bulunan yeşil elflerin hudutları.

feanor oğullarının hükmünde yer alan, doriath ve ered luin arasındaki topraklar, tüm feanor oğulları arasında parça parça dağılmıştır. en büyük oğul meadros'un karargah'ı himrig tepelerinde kuruludur.

batıda belegaer denizinin kıyılarına kurulu denizci falmari elflerinin şehirleri ve balar adası efendi cirdan tarafında idare edilir.

cüceler alevsakallar ve genişdirekler soylarıyla sırasıyla nogrod ve belegost dağ altı krallıklarını kurmuştur. bodur cüceler denilen bilinmez bir soyun da bir zamanlar nargothrond'a sahip oldukları söylenir.

insanlar beleriand'a geldiklerinde ilk önce ossir'den giriş yaptılar ve estolad bölgesinde toplandılar. buradan da eldar beylerinin topraklarına gelip onların hakimiyetine girdiler.
altınbaş hador'un soyu hithlum'un kuzeyinde dor-lomin bölgesine yerleşti. efendi beor'un halkı da finrod'un nargothrond'u ile birlik olarak farklı yerlere dağıldılar. savaşçı hanım haleth'in hanedanı da brethil ormanlarına yerleştiler ve en uzun süre dayanan insan soyu da bunlar oldu.

ard-galen ovasının kuzeyinde de büyük düşman melkor'un habis kalesi angband vardır.