beyin göçü

yetiştirilmesi için büyük kaynak gerektiren veya yetiştiği halde ilgisizlik ve imkansızlık sebebiyle istihdam edilemeyen bilim adamı, hekim, mühendis vb. gibi vasıflı insan gücünün daha gelişmiş bir ülkeye göç etmesi.
her seferinde öğrencilerime bu konuyu anlatırken "evde karı dırdırına dayanamayan beyin başka yere göçüdür" diye güldüğümüz konu *
siz vatandaşlık görevinizi yapsanız da, sabahlara kadar umudunuzu kaybetmeyip sokaklarda verdiğiniz oyu birileri çalmasın, araya başka oy sokuşturmasın diye kendisi helak etseniz de, yerinde gördüğünüz fotoğrafını çektiğiniz sonuçların masada değiştirildiğini gördüğünüzde ve bunu şikayet edecek merci bulamadığınızda ya da şikayet etseniz de sonucu değiştiremeyeceğinizi düşündüğünüzde insana bir gitme duygusu gelir yerleşir. hayat kısa ben burada napıyorum niye kendimi paralıyorum diye kendinize sorular sormaya baksana millet sikilmeye razı, kalkıp bu hırsızları bu namussuzları destekliyorlar ben boşa çırpınıyorum diye kendinizi üzmeye başladığınız anda işte o gitme duygusu kabarır günden güne. bir gün canınıza tak edip gidersiniz buna da beyin göçü deriz.
bazen kişi durduğu yerde durur da, beyni gider, göçüverir. artık o kişiden bir hayır gelmez. sığlığa, yobazlığa saplanmıştır çünkü. beyin diye bir et parçası taşır. asıl beyni ise, bilinmez bir yere gitmiştir o kişiden, kendisini taşıyan bedenden kaçmak için.