bob dylan

robert zimmermann. güzel insan,
amerikalı şarkıcı, ozan, şarkı yazarı. dylan
soyadını dylan thomas'tan almış sanırım.
bu abimizin one more cup of coffee şarkısını sertab erener everyway that i can şarkısının olduğu single'da çok güzel yorumlamıştır.
yazdığı şiirleri besteleyip şarkı olarak da okuyan amerikalı müzisyen ve şair. dün nobel edebiyat ödülüne layık görülmüştür.

büyükdedeleri falan kars kağızmanlıymış.

5acf

"...well, god is in heaven
and we all want what's his
but power and greed and corruptible seed
seem to be all that there is..."
(blind willie mctell)

biyografisinde atalarından bahsederken yahudilerden ve kırgızlardan* bahsetmiştir. 1960larda, şarkılarının gençler üzerinde yaratmış olduğu etki ile deyim yerindeyse, amerika'daki orta sınıf ailelerin kalbine indirmiştir. joan baez ile yaşadığı aşk sonrasında baez onun hakkında pek de iyi şeyler yazmaz. 60ların ortasından başlayarak elektro gitar kullanımına geçmesi ile birlikte dinleyici kitlesi de değişmeye başlar. eski hayranları onu hain olarak niteler ama o da artık efsane olma yoluna girmiştir. 70lerin sonunda hristiyanlığa merak salar ama o macerası kısa sürer. kimine göre ses tonu tahammül edilemezdir. 1988'den bu yana bitmeyen turnesine* devam etmektedir. blind willie mctell, i and i, rainy day women, all along the watchtower, ballad of a thin man, masters of war, hurricane, like a rolling stone gibi klasiklerin yaratıcısıdır.

blind willie mctell
https://vimeo.com/179637318

i and i
https://vimeo.com/186001089