bob ross

amerikalı ressam ve televizyoncu. hepimiz kendisini trt2 de resim sevinci adındaki programın, bonus kafalı ressam amca olarak tanıdık. yarım saat içinde hazırladığı doğa resimleri her seferinde yok artık dedirtmiştir. 52 yaşındaki ressam, 1995 yılında lenf bezi kanseri sebebiyle hayatını kaybetmiştir.
ya ne güzel olmuştu işte sürme o fırçayı resmi bozacaksın tepkisi verdikten 3 saniye sonra höh dedirterek ağzımızı açık bırakan ressamdır kendileri. yalnızlığı sevmiyor olsa gerek ki bu ağacımız yalnız kalmasın ona küçük dostlar çizelim, bu nehrimize küçük arkadaşlar ekleyelim şeklinde resimlerine hayat vermiştir.
hep merak ederdim: manzara resmi dışında bir şey çizse nasıl resmederdi. çocukluğumuzda az emeği yok. nur içinde yatsın.
yaptığı resimleri, şuraya şöyle sarılar konduralım, buraya da böyle yeşil dal ekleyelim diye sanki dünyanın en kolay şeyi gibi anlatan, tam bir şey çizip ulaaann bozdu yaa derken enfes bir manevrayla ohaaa süper oldu laaan nidaları attıran. izleyince resim çizmeyi kolay bir şey sanmama yol açan ama asla ve asla öyle olmadığını her resimd ersimde anladığım sevimli yüzlü kabarık saçlı ressam.