bolu

14 plakaya sahip, tünel ve dağı ile meşhur kent.

abant gölü gibi bir güzelliğe sahiptir.

izzet baysal üniversitesi bu kentte yer alır.

aşçıları boldur.
1 saat önce falan 4.8'lik deprem olmuş şehrimizdir. ardından da 3 küçük deprem oldu. çok büyük olmasa da 1999 yılında olan büyük depremden dolayı ben dahil boluyu korkudan sokaklara dökmüştür. gece 3'te daha büyüğü geleceği söyleniyor. göreceğiz....

asıl korktuğum şey, kıyamet alameti uyduruyorum gibi ama, 1999 depreminden önceki gün akşamında 4.8 lik deprem yaşanmış olmasıdır. yarın sıçış olmaz umarım.....
aşçıların itibar kazanmak için ünvan olarak kullanmayı sevdiği şehirdir.
hayatımdan çoğu şeyi çalan nalet şehir, otobuslerin wc molası için kurulan şehri üniversite şehri diye bize yutturdular iyi mi *
akıllara ilk olarak youngbear14'ü getiren şehir..
insanı yavaş yavaş çürüten depresyonlara sokan garipli şehir.
otobüs molaları yapılan bölgeye şehir kurmuşlar, hiçbir güzel tarafı yok bok gibi. nefret ediyorum.
gece vakti -10 derecede kamyonların tıkadığı yolda çubuk kraker yiyip tarkan dinleyerek arabada ailece ölümü beklediğimiz şehir.
yaşarken çılgınca nefret ettiğiniz ama ayrılınca da sırf geride kalanlar için özlem duyduğunuz şehir. şanzelizesi gezilesi değildir.
otogarındaki tek 1 tane olan bakkal amcanın özgüveninden istiyorum ben. 1 liralık zımbırtıyı 2 liraya satarak vatandaşı kazıklıyor hocam. üzerindeki etiketin yanlış olduğunu görüp itiraz ettiğinde kasadan kalkıp etiketle kasadaki barkodu kıyaslıyor kendi kendine de atar yapıyor.

mecburiyet caddesi vardır aslında bolu'nun tek caddesi de denilebilir. öğrencilerin vurdum sağlı sollu deyip bir ileri bir geri gidip geldiği caddedir. caddedeki en ucuz, fena da olmayan çelebi restoranlar zinciri öğrencilerin en çok tercih ettiği mekandır. mekandaki garson ablaların abilerin bel çantalarındaki oksijenli sularla temizlenmiş süper hijyenik bezleri ile masayı temizlemesi pardon kirletmesi görülmesi gereken manzaradır.

ankara'ya da istanbul'a da ortalama 2-3 saat uzaklıkta olan şehrin abant gölünde bisiklet turu paha biçilemez. ilkbaharda sırf bunun için günübirlik gidip gelinebilir. abant gölü ve dağları dışında bir beklentiniz olmamalı sanırım..
abant ve gölcük. boluya gelmişsiniz ama gölcük bile yazmamışsınız. pü.
virüs dolayısıyla hayatın durmasını bahane ederek üniversiteden mezun olmamla beraber tekrar yerleştiğim şehircik. 18 yılımı geçirdiğim evde ne geçen sene vefat etmiş annemin kokusu ne de 1 yıldır eve uğramayan babamın sesi vardır artık. gap yearımı* bu şehirde sessiz sakin bir şekilde geçireceğim gibi duruyor. ilk yarısı korkunç ve ikinci yarısı muhteşem geçen 5 yıllık ankara macerasından sonra geri dönmenin insanın kursağında bir şeyler kalmış hissi uyandırdığı şehir.
çok ilginçtir ama nedense bolulu bütün tanıdıklarım inanılmaz güzel veya yakışıklıydı. ayrıca kamp yerleri ve abant gölüyle benim için çok güzel anılara sahip olan çok güzel bir şehir
ne içinde doğduğum ne de doydugum memleketim.
- okuduğum lisede en nitelikli hocalarımızdan biri olan türkçe/edebiyat hocamızın memleketi.
- memleketinin adını daha kibarca söylemek isteyen bolulular'ın, "bölülüyüm bölülü" dedikleri rivayet edilirmiş...