braveheart

cesur yürek adıyla bilinen mel gibson'un hem yönetip hem de başrolünü oynadığı kurgasal tarihi bir filmdir. 10 dalda aday gösterildiği oscar ödüllerinin 5 ine layık görülmüştür.

şöyle bir üstünden geçecek olursam; william wallace isimli bir kahramanın vermiş olduğu cesaret ile iskoç halkı ingilizlere karşı ayaklanır. * *
dünya üzerinde izlemeyen tek kişi olmanın gururunu ve ezikliğini yaşatan film.
kötü kralın gey oğlu vardı bu filmde, tırsak, hafif dengesiz ve zayıf karakterli olarak canlandırılmıştı. homofobik mel gibson abi, zaten ingilizleri daha kötü nasıl gösterebilirim diye kastığı bu filmde, bu ibne veliahtı fransız kraliçesiyle istemediği bir evlilik yapmış ve hiç cinsel ilişki kurmamış göstermiş, kraliçeyi kendisi götürmüş, böyle ingiliz tahtının da artık fransız-iskoç kanına geçtiği mesajını vermişti. bizim gey veliahtın yakışıklı sevgilisini de kötü kral camdan aşağı iterek öldürüyor, gey abi çok üzülüyordu.

böyle de homofobik bir yanı olan bir filmdi bu. sonra zaten mel abi gitti, kan revan içindeki passion of christ'ı çekti falan.

o acaip meşhur olduğu 1996 yılında izlediğimde pek kendimi özdeşleştirmediğimden bu gey abiyle, pek takmamıştım bu ayrıntıları, zaten gey olmak çok kötü birşeydi ve benim başıma öyle şeyler gelmezdi, oh noooo...