bugün de mutsuzum be sözlük

mutsuzluğu anlatabilmenin en kolay yollarından biri onu karanlığa benzetmektir aslında; işte o zaman gerçekte ne olduğunu duyumsamaya başlar ve özünde neler taşıdığının farkına varmaya adım atmış olursun. einstein'ın bir sözü vardır:

aslında karanlık diye birşey yoktur; karanlık, ışığın olmaması durumudur

mutsuzluk da aslında bizi mutlu eden herhangi bir nedeni görmediğimizde yaşadığımızı, içinde varolduğumuzu düşündüğümüz yanıltıcı bir sanrıdan başka hiçbir şeyi ifade etmez. böyle düşündüğümüzde sebepsiz yere içine düştüğümüz mutsuzlukları da anlayabilmek kolaylaşır; çünkü sizi mutsuz eden asıl neden sizi mutlu eden herhangi bir nedenin gerçekte bulunmama durumudur.
hemen hemen hepimiz nedenini/nedenlerini bilmeden ''bugün mutsuzum'' deriz.
aslında bizler yaşamış olduğumuz hayatı zorlaştırıp kendimizi mutsuzlaştırıyoruz.
ama inceden bir tahlil yapıp konuyu değerlendirmeye alırsak, bizlerden daha ''mutsuz''larınının var olduğununun da farkına varmış oluruz.
kendimizi mutlu etmek aslında pek zor birşey değil. lakin etrafımızda çok insan var ve aralarında bizlerden daha mutsuz olanlarda.
neden bizden daha mutsuz birilerine yardım ederek onları mutlu edip mutluluklarını görüpte mutlu olmuyoruz...?
örnek;
- sokakta bir çocuk gördük ve o sırada bakkala gidiyoruz bir çikolata alıp vermek onun güldüğünü görmek...
- karşı komşumuza evde yaptığımız yemekten, tatlıdan bir tabak verip ufakta olsa onu mutlu ettiğini görmek...
- doğum günü, özel bir gün olmadan birilerine hediye alıp vermek...
- bir huzur evine, tanımadığın insanların ziyaretine gidip onlarla sohbet etmek onları mutlu edip mutluluğunu görmek...
- dertli, sorunlu arkadaş/dost varsa onlara dert ortağı olup kucak açmak bi nebze ''kötü'' günlerinde yanlarında olduğunu ''o''na hissettirip mutlu etmek.

ama herşeyden önce şunu bilmekte fayda var, kendimizi mutlu etmek...
geçmişi bırakıp ''keşke şu olsaydı/olmasaydı'' , ''ya şunu yapsaydım/yapmasaydım'' ları bi kenara atmalı.
bu haller bünyede varolduğu süreç içerisinde bi adım ileriye gidemiyip hep 1, 2 adım gerilerde dolaşıcaz.

ne kadar çok “keşke”lerimiz ''ya''larımız varsa o kadar çok geçmişte yaşıyoruz ve mutsuzuz demektir.umut yoksa mutlulukta yoktur. mutluluk yoksa barista yoktur. baris yoksa gelecekte yoktur. gelecek yoksa umutta yoktur.
hep başkalarını mutlu kılmayı veya eğlendirmeyi çabalayan bir yapı içindeyim. kendimi pek mutlu etme konusunda pek başarılı olamadığımı düşünür dururum. daha doğrusu mutluluklarım hep kısa sürmüştür veya ben öyle sanmışımdır.çoğu insanın hayatında olduğu gibi benim hayatımda keşkeler ile doludur. işte buyrun bir tanesi ''keşke'' hepimiz pollyanna gibi bir bakış açısına sahip olabilsek. ''hayatta bazı şeyler istediğimiz gibi gitmeyebilir , en sevdiklerimiz bizi bırakabilir ya da hayatta olmayabilir ya da bizi insanlar sevmeyebilir , insanlar kötülük yapmış olabilir ve sakatta kalabiliriz ancak hiç bir zaman içimizdeki sevgiyi kaybetmeden hayata hep umut dolu bakmamız gerekmektedir.''

lafta kolay ama uygulamada çooook zor.