cannes film festivali

bu yıl 15 mayısta 66. 'sı düzenlenecek olan avrupa ve hatta dünyadaki en prestijli film festivallerinden biri. bu seneki jüri başkanlığını ise tanıdık bir isim yapacak;
amerikalı ünlü film yönetmeni steven spielberg
türkiyeden 2 önemli sinema adamı bu festivalden ödül kazanmıştır: yılmaz güney, 1982'de senaryosunu yazdığı ve şerif gören'in yönettiği "yol" filmiyle cannes film festivali'nde altın palmiye ödülünü yunanlı yönetmen costa gavras'ın "missing" (kayıp) filmiyle paylaşmıştı. aynı şekilde 61. cannes film festivali'nde, "üç maymun" isimli filmle en iyi yönetmen ödülünü kazanan nuri bilge ceylanda bu önemli film festivalinde ödül alarak ülkemizi en iyi şekilde temsil etmişlerdir..
cannes 2013'ün afişi harika. bol öpüşmeli -adeta türk dizileri gibi- sahneler mi göreceğiz acaba dedirten cinsten.*

afiş:
jüri başkanlığını amerikalı steven spielberg yapacak. altın palmiye kendi memleketine gider mi acep diye düşündürmedi değil.
69.su bugün başladı. türkiye'den hakkı görgülü'nün yönetmenliğini yaptığı " gabra" isimli film festivalin kısa film kategorisinde gösterilmek üzere davet edildi. görgülü savaştan kaçan suriyeli bir kızın türkiye'ye gelişi ve buradaki hayat mücadelesini anlatıyor.
ingiliz yönetmen ken loach’ın sosyal sistem eleştirisi yaptığı filmi “i, daniel blake” altın palmiye kazandı. juri özel ödülünü ise kanadalı eşcinsel yönetmen xavier dolan’ın “juste la fin du monde (it’s only the end of the world)” isimli filmine geldi.

http://www.filmloverss.com/69-cannes-film-festivali-odulleri-sahiplerini-buldu/

bu yıl juri başkanlığını lgbti temalı filmleriyle bilinen pedro almodovar yapacak.