çift kol çift bacak nakli

akdeniz üniversitesinde yapılan ilk yüz ve çift kol ve bir bacak naklinden sonra hacettepe tıp fakültesinde de rekabet olarak nitelendirilen çift kol çift bacak naklidir. ve beklenmeyen, tabiki riski büyüktü ama kimse beklemiyordu böyle bir son, hasta şevket çavdar hayatını kaybetmiş. gerçekten çok üzücü, her gün bir yerlerde binlerce insan ölüyor olabilir ama şevket çavdarı ameliyattan önce görmek ve öldüğünü duymak üzüyor insanı. şöylede bir şey var, bu organların hepsi aynı anda nakledilmek zorunda mı? ilk önce iki kol,sonra iki bacak* nakiledilse hastaya olmaz mıydı. evet diğer iki uzvu ne yapacaksın nasıl saklayacaksın diyorsanız onu da başka uyan bir hastaya ve yine iki hastaya yeni organ bağışında eksik uzuvları naklederek yapmak daha iyi olmazmıdır. allah sabır versin hasta yakınlarına, yürürken görmek istedikleri insan şimdi yok, hayat ne acı.
durumla ilgili en çok acı veren ise hasta şevket çavdar a nakil edilen bacak geri alındığında abisinin yaptığı açıklamaydı bence. " şeker ve kalp hastası olan annemize organ nakli yapılacağından bile bahsetmedik. kardeşimin en büyük hayali buydu. kendine geldiğinde hala bacakları olmadığını öğrendiğinde çok üzülecek." demesiydi. şimdi söyle bir bakıyor da insan. bir anne oğlunu ameliyatta kaybetti, ameliyattan bile haberi olmadığı için duyduğunda neler olacak kim bilir. bir abi kardeşinin psikolojisini düşünüp üzülüyordu, uyandığında çok üzülecek diyordu, ama uyanan bir kardeş olmadı. hayatın bize ne zaman ne vereceği belli olmuyor maalesef. bazen umut eksen de hüzün biçtirebiliyor.
tarihe geçeceklerdi tarih oldular. insana insan kadar zararı yoktur bu hayatta hiçbir canlının.
http://dipnot.tv/24765/sevket-cavdar-olmeden-1-saat-once-cuneyt-ozdemir-5n1kda-tam-da-bunu-konusuyordu-.aspx
"şevket çavdar riski biliyordu
bu arada, çavdarın ameliyat öncesi deneysel olduğunu kabul ediyorum formunu imzaladığı kaydedildi." .... buradaki duyguyu yakalayabilmek adına " bay ölüm" olarak bilinen dr. jack kevorkia nın biyografi türünde çekilmiş filmi olan " you dont know jack" izlenmelidir.