civilization v

fraxis firması tarafından geliştirilen sıra tabanlı strateji oyunu. bir şehir kurup mö 4000'den ms 2050'ye kadar yönetiyorsunuz.

ben brave new world eklenti paketini oynuyorum. bu tür oyunlara hiçbir zaman sıcak bakmamıştım, ama bu nasıl bağımlılık yapan bir şey belli değil. büyük bir haritada sadece scout ve warrior ekibinizle başlayıp, etraftaki yemek, altın, üretkenlik, lüks kaynaklar doğrultusunda şehrinizi seçip kuruyorsunuz, etrafınızdaki üretkenlik miktarına göre yeni birimler kurabiliyorsunuz. bu sırada diğer ekibinizle haritayı keşfe çıkıp eski harabeler bulup şehrinize bir takım bonuslar kazandırıyorsunuz. baya ülke seçeneği var, ben brezilya olarak oynamayı seviyorum zira her ülkenin bir başlangıç bonusu var, mesela hindistan olarak oynarsanız, diğer şehirler ile olan inanç ve barış oranınız yüksek oluyor. brezilya kültür ve bilim konusunda bonuslara sahip. oyunu 2050'de kazanmak istiyorsanız, ya tüm dünyayı feth edeceksiniz, ya diplomatik olarak mükemmel bir lider olup tüm ülkeler ile aranızdaki anlaşmaları sıkı tutacaksınız(aşırı zor), ya da bilim kasıp, sürekli tarihi yapılar inşaa edip kültür galibiyeti alacaksınız. ortalama bir oyun 8 saat civarı sürüyor, belki ben acemiyim diye bilemiyorum ama. ülkeyi bilim alanında çömlekçilikten nanoteknolojiye götürmek, kazanmak istediğiniz şekle göre diğer ülkeler ile iletişim kurmak, şehri bu şekilde dizayn etmek, ekiplerle dolaşmak falan çooook eğlenceli.
oynayın.
oynarken köle tüccarına bağladığım oyun.

henüz acemi olduğum için kendime sadece 2 ulusun olduğu bir dünya haritası kurdum. japonya'yı seçip karşıya hindistan'ı attım çünkü gandhi tarafından yönetiliyordu ve acayip barışçıllardı, orduya da para/zaman ayırmak istemediğim için mantıklı göründü. ama hiç de öyle değilmiş.. çağlar boyunca aman ali rıza bey ağzımızın tadı kaçmasın diyerek gandhi'nin tüm barış çağrılarına boyun eğdim, ipek istedi verdim, sınırlarını aç dedi açtım, ürettiğim en değerli kaynakları cüzi bir miktarda verdim çünkü amacım para değil bilimde gelişmekti. neyse, bu gandhi efendi yıllar hızla geçerken tüm tarihi yapıları arka arkaya yapmaya başladı, kültür seviyesi tavana vurdu. tabii yıllar boyunca halkını aç susuz bırakan, mutluluk seviyesini önemsemeyen, adeta bir köle tüccarı gibi kırbacını sallayıp herkesi oxford üniversitesinin inşaatında çalıştırırken bi de ne göreyim? sürekli politika değiştirdiğim için halkım anarşiyi ilan etti ve hiçbir şey üretmemeye başladı. ateist bir lider olarak gandhi'nin tüm din adamlarının şehrime girmesine ve kendi felsefelerini yaymasına izin verdim, ama halkımı empoze etmemesini söyleyerek. ama o ne yaptı, tüm halkımı taocu yaptı, şehirlerime casuslar gönderdi. ordu üretip kafasına atom bombaları yağdırmak için çok geç olduğunu fark ettiğimde ise benden sömürdüğü tüm kaynaklarla turizmde çığır açmış, kültür seviyesinde tavan yapmış ve kültür zaferini kazanarak beni yenmişti.. sana uzattığım zeytin dalları götüne girsin, verdiğim ipekler haram olsun gandhi.