clementine

1985 fransız yapımı fantastik animasyon. 80 jenerasyonunun hastalıklı bir ruh haline bürünmesinde büyük payı vardır.
clementine'in hayatı şehire gelen molache adında bir sirk ile değişir. molache'ın yönetimi, malmotte adında ateşten bir şeytanın kontrölü altındadır. clementine'in uçağı, malmotte'nin sadık hizmetkarı maloche tarafından sabote edilir ve uçak yere çakılır. çarpışma sonrasında kendine gelen clementine, kendini malmotte'nin mağarasında bulur. ama mavi bir balon içinde uçan hemera adında bir peri tarafından kurtarılır. hemera, clementine zamanda yolculuk yapacağına dair söz verir ve clementine hastanede kendine gelir. clementine çarpışmanın ardından sakat kalmıştır ve bir daha yürüyemeyecektir...
gündüzleri tekerlekli sandalyeye mahkum olan clementine, geceleri hemera ile zamanda yolculuk yaparak, malmotte'in iblisleri ile savaşır.

39 bölüm yayınlanmış olmasına rağmen, dönemin en iyi yapımlarından biridir. açılış müziği ise akıllara kazınmıştır...


80 ila 90'lı yıllarda çocukluğunu yaşamış kişilerin ilk travmalarını geçirmelerine neden olan korku-dram-gerilim çizgi dizisi.

o dönem başka hiçbir çizgi dizide; hatta onu bırakın hiçbir sinema filminde; bu derece donuk renkler kullanılmamıştı. zaten çocuklar için yapıldığına bile şüpheyle bakıyorum hala bu vahşet-ül çizginin; en azından eğlenmek ve gülmek için televizyonda gösterildiğine inanmıyorum.

o dönem çocuklarının serpilip büyümelerinin ardından, bu korkutucu deneyime tanık olan yanlarını, bilinçlerinin en derinlerine atmaya çalıştıkları bilinmektedir. bu gerçekleştirilir de; ancak ta ki o kelimeyi duyana kadar ''clementine''

bilincin derinlerine gömülen ses, hayata zaten böyle devam etmek zorunda olan kişinin benliğinde silik silik görüntülerin canlanmasına sebebiyet verir ve bastırılmaya çalışılan korkunç anılar birer birer geri döner.

müziği de ayrı bir fenomendir; hipnotik etki yaratarak yapılması planlanan beyin yıkama işlemine geçiş için ön hazırlık niteliğindedir.

http://video.cnnturk.com/2010/haber/12/1...

dünyada 80 ler gibi hastalıklı bir kuşak yetiştiyse sebebi soluk renkleri ve iç kurutan müziğiyle bu çizgi filmdir.
izlediğim en akılda kalıcı ve en tuhaf çizgi filmdi sanırım. çocukken beni korkutan birşeyler vardı bu çizgifilmde ama hatırlamıyorum neydi.
özellikle jenerik müziği ve jeneriğin kendisiyle hafızama kazınmış, küt saçlı kız clementinin maceralarını anlatan kült çizgifilm.
80 kuşağının kült çizgi filmi. trt ekranlarında yayınlanırken tüm çocuklar ve yeni ergenler ekran başında hipnotize olurdu. clementine'in bu derece efsane olmasında çocuklar için hayli anormal gelebilecek sahnelerinin ve müziklerin etkisi vardır. animasyon olarak biraz deşilirse clementine'in ailesini kaybettiği için içe dönük bir kız olduğu ve yürüyememesinin acısını rüyalarında maceralar yaşayarak gizlediği gibi altmetinlere ulaşırsınız. işin komik tarafı ana karakterlerin bazılarının intihar ettiği bu çizgi film, fransa'da ve bazı avrupa ülkelerinde 13 yaş sınırıyla gösterilmiştir. şarkı sözlerini bile denetimden geçiren trt, muhtemelen çizgi film olduğu için denetim mekanizmasını clementine için çalıştırmamıştır. clementine fransa'da tutmadığı için yayından kaldırılırken anlaşılmaz bir şekilde güney amerika ve türkiye'de popüler olmuştur. bugün clementine fanları hala meksika, türkiye gibi ülkelerden çıkyor. hollywood yapımcılarının bir süredir clementine'i büyük bütçeli bir film olarak çekmek istediği dedikodular arasında.

ps: ilk 3 bölümünü altyazılı olarak alkışlarlayaşıyorum.com'dan izleyebilirsiniz.
ps2: dvdsini fransa'da dahi bulmak çok zor. varolanların da ingilizce altyazı seçeneği yok. batsın bu dünya!