çocuğun cinsel istismarı suçu

tck m. 103 ve devamında düzenlen suç. tecavuz aşamasına ulasmamış eylemler bu maddede yer alıyor. çocuk tanımı için 15 yaş kriter alınmış. yerel mahkemeler sanıklara az ceza verme eğiliminde alt sınırı 8 yıl olan bir suç.

aile ve sosyal politikalar bakanlığının bu davalara katılma hakkı var itiraz etmeleri sonucu pek çok az ceza kaldırılıp yüksek sınırdan cezalar verilebiliyor.

madde metni:
çocukların cinsel istismarı
madde 103- çocuğu cinsel yönden istismar eden kişi, sekiz yıldan on beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. cinsel istismarın sarkıntılık düzeyinde kalması hâlinde üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. mağdurun on iki yaşını tamamlamamış olması hâlinde verilecek ceza, istismar durumunda on yıldan, sarkıntılık durumunda beş yıldan az olamaz.
sarkıntılık düzeyinde kalmış suçun failinin çocuk olması hâlinde soruşturma ve kovuşturma yapılması mağdurun, velisinin
veya vasisinin şikâyetine bağlıdır. cinsel istismar deyiminden; (1)
a) on beş yaşını tamamlamamış veya tamamlamış olmakla birlikte fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılama
yeteneği gelişmemiş olan çocuklara karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranış,
b) diğer çocuklara karşı sadece cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir nedene dayalı olarak gerçekleştirilen cinsel davranışlar,
anlaşılır.

(yeniden düzenleme: 24/11/2016-6763/13 md.) cinsel istismarın vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle gerçekleştirilmesi durumunda, on altı yıldan aşağı olmamak üzere hapis cezasına hükmolunur. mağdurun on iki
yaşını tamamlamamış olması hâlinde verilecek ceza on sekiz yıldan az olamaz.
en son adana'da 3 yaşındaki çocuğun cinsel istismara maruz kalarak hastanelik olmasıyla yine yeniden büyük bir yıkım daha yaşadım. çocuk 3 gün boyunca hastanede cerrahi bölümünde tedaviler görmüş. fiziksel yaraları sarılır da ya yaşadığı travmalar? herif tutuklanmış fakat ne kadar yatar bilinmez. düşünce suçlularına yer açmak için hemen salınıverirse de şaşırmam!

http://gazetekarinca.com/2018/02/istisma...
eğer varsa cidden allah denen zat-ı muhterem bu kişilerin belasını versin ama lütfen bu dünyada görelim ki biraz olsun içimiz soğusun. eğer yoksa yapılacak şey hukuka devretmek olmalı ama gel gör ki günümüz hukuk sistemi neredeyse yerle bir olmak üzere. insanların neredeyse hiç güveni kalmadı çünkü daha sabah açar açmaz gördüğüm haber iğrenç ötesi yaa. lanet olsun böyle insanlara. ulan nasıl bir varlıksın sen ki kendi kızına 1,5 yıl boyunca tecavüz edebiliyorsun hem de daha 4,5 yaşında olan bir çocuğa kendi çocuğuna bunu nasıl reva görürsün ahh o sikini kopartsalar etini liğme liğme etseler de içim soğumaz da. ilgli haber https://onedio.com/haber/4-5-yasindaki-k... adam tutuklanıyor, sonra serbest bırakılıyor ve iddialara göre güvenlik güçleri de anneyi kocana iftira atma diye telkin ediyorlar. çocuğa devlet hastanesinden verilen rapora göre saçma sapan bir bulgu saptanıyor. çocuğun ifadeleri ile yetersiz delilden dolayı savcılık dava açamıyor. nasıl bir adalet sisteminde yaşıyoruz anlamak mümkün değil. kaç sefer daha söyledim bilmiyorum ama lanet olsun senin adamlığına da, erkekliğine de, babalığına da.
hukuk rayında işlemiyor diyoruz, cezalar caydırıcı değil diyoruz. en son küçükçekmece'de 5 yaşındaki çocuk tecavüze uğradı. 4 pakistanlı veya 4 suriyeli deniyor. medyaya inanmıyorum. bunu yerli veya yabancı fark etmeden tüm hasta beyinliler yapabiliyor. cezalar caydırıcı olsaydı, idam gelseydi pedofili hastalığı yok mu olacak? bunu da düşünmek gerek. pedofili hastası bir beyin idam da getirilse bu girişiminden vaz geçer mi? yine iz bırakmadan bunu bir şekilde yapmak için fırsat kollayacak. bizlere çocuklarımızı korumak dışında başka bir alternatif kalmıyor. sebebi ise zaten toplumumuzdaki bir çok bireyin sağlıksız bir çocukluk geçirerek çeşit çeşit travmalar yaşayarak yetişkin olması.
herkesin idam narası atmasından sıkıldım. bir suç karşılığında ölüm cezası istiyorsak, bunu istediğimiz şiddette içimizde nefret ve kin barındırıyoruz demektir bunun neresi iyi? ya da istismara uğrayan minik meleklere bir faydası olacak mı?olabilecek çözümlerden biri teknoloji denilen zat-ı muhteremden biraz faydalanmak, bildiğim kadarı ile internete giren her parmağın sahibinin yedi ceddini rahatlıkla tanımlayabiliyorlar, koruma güçlerimizi seçim kontrolü yapmak yerine bu tür suçlara meyilli kişileri tespite yönlendirilebilirler
neden herkes sorun'un kökünden çok sadece bir parçasına odaklanıyor. bu tür suçlara ağır yaptırımlar gelsin demek suçun işlenmesine de zemin hazırlıyor. mağdur olana uzulmekten çok işin haz alma tarafına bakıyorlar. " öyle bir ceza alsın ki içimin yağları erisin" peki o küçük can'dan çaldığı hayat ne olacak? onun alacağı ceza bu durumu telafi edecek mi? bunun tek telafisi var o da bu durumun hiç yaşanmaması.

neden insanlar insanlık ayıbı bir suç işlendiğinde sokağa çıkıp "eğitim istiyoruz", "işsizliğe çözüm istiyoruz" , " din temelli toplumlar yetiştirmek istemiyoruz " gibi tepkiler yerine " şerefsiz, hayvan, pislik, idam istiyoruz, müebbet istiyoruz..." diyerek tepki veriyor. bu yaptırımların bu tarz insanları caydıracağını mi düşünüyorsunuz? hele ki canlı bomba olmaya kadar potansiyeli olan tür; "insan" bu cezalardan mi cayacak?

bu sorunu olayların yaşandığı zaman gündem yaparak değil, diğer zamanlarda insanları böyle bir suç işlemeyecek erdeme ulastırarak cözebileceğimizi umuyorum.