dalai lama

tibet bölgesinde yaygın olan dinin kurucusudur. reenkarnasyonla günümüze kadar yaşamıştır ve şu anda bilinen 14. ömrünü‎ yaşamaktadır. çin'in tibet işgaline karşu verdiği barışçıl mücadeleyle 1989 nobel barış ödülü kendisine verilmiştir. çok güzel sözlerinin olmasının yanında şu rastladığım en güzelidir: "bu gezegenin, daha başarılı insanlara ihtiyacı yok. bu gezegenin acilen daha barışçıllara, şifacılara, onarıcılara, hikaye anlatıcılarına ve her türden aşıklara ihtiyacı var."
şimdiki dalai lama, kararını değiştirmezse, son dalai lama olabilir.
tanım: şu lafları(!) eden bir ruhani şahıstır:

--- spoiler ---
"ışid kafanızı keserse, kulaklarınız yoksa kalbinizle dinlemelisiniz, eğitmelisiniz"
--- spoiler ---

--- spoiler ---


tibet’in sürgündeki ruhani lideri dalay lama, barışın gerçekleştirilmesi için işid terör örgütüyle diyalog kurulması gerektiğini ifade ederken, hoşgörüsüz müslümanların, barış dini islam’a büyük zararlar verdiğini söyledi.

italyan la stampa gazetesine demeç veren dalai lama’ya, düşmanını mağlup etmenin, onunla dostluk kurmakla mümkün olabileceğine ilişkin bir açıklaması hatırlatılarak, “peki işid’le nasıl dost olabileceğimizi açıklar mısınız?” sorusu yöneltildi. ruhani lider ise, “diyalogla. dinlemek, anlamak, diğerine saygı duymak lazım. bunun başka bir yolu yok” karşılığını verdi.

röportajcının, “ama işid kafa kesiyor. bir kafanız yoksa dinleyecek kulaklarınız da yok demektir” sözleri üzerine dalai lama, “o zaman kalbinizle dinlemelisiniz. merhametli olmalısınız. eğitmelisiniz. mesela almanya mültecileri kabul ederek, onları besleyerek ve giydirerek çok cömert davrandı: ama şimdi onları eğitme zamanı” ifadelerini kullandı.
"islam bir barış dinidir, hoşgörüsüz olanlar ise kardeşlerine ve bu inanca zarar veriyor"

avrupa’nın barışçıl bir islam’dan bile korktuğu, eşitlik, özgürlük, kadın-erkek arasındaki eşitlik gibi temel değerlerini kaybetme ve şeriatın burada uygulanmasından kaygı duymasına ilişkin görüşü sorulan 80 yaşındaki lider, “herkesin kendi dini ve bir gerçeği vardır, ama bir toplumda birçok din ve birçok gerçek olmalıdır. islam bir barış dinidir, hoşgörüsüz olanlar (müslümanlar) ise kardeşlerine ve bu inanca zarar veriyor” diye konuştu.

dalai lama muhabirin, “hazretleri, affedin: dinler nadiren barış getiriyor. daha ziyade savaşları, ölümleri, sefaleti kışkırtıyor” ifadeleri üzerine ise şöyle konuştu:

“bir gün yaradan, ruhani liderlerle buluşacak ve şunu soracak: neden savaştınız? ben sizden bunu istememiştim. savaşları bitirmek için dua etmek yetmez. yoksa yaradan bana 'kötülüğü bitirmek için mi bana dua ediyorsun? bunu isteyen ben değilim, sensin ve sen onarmalısın’ diye karşılık verebilir.”
"yeni dalay lama büyüleyici olmalı"

realpolitik meselesi ve buna bağlı olarak papa francesco’nun, çin’in tepkisinden korkarak kendisini vatikan’da kabul etmediği hatırlatılan ruhani lider, “hiç önemi yok” dedi. kendisinden sonra misyonu devralacak dalai lama’nın çok güzel olması gerektiğini de ekleyen ruhani lider, “o, büyüleyici olmalı. benim gibi olacak değil ya, değil mi?” diye espri yaptı.
--- spoiler ---

kaynak: http://t24.com.tr/haber/dalay-lama-isidl...