dost kitabevi

namını çok duyduğum ama görmeye kısmet olmayan kitabevi.
açık ara en sevdiğim kitapçı. diğerleri gibi ticarethane havasında değil. hele fantastik/bilim kurgu bölümü çok zengin. her gittiğimde elim bir kitaba yapışıyor.
içinde 2 saat geçirmeyi başardığım sayılı kitabevi. bir diğer (bkz: seyhan kitabevi) çok güzeldir.

neredeyse bulamayacağınız hiçbir kitap yoktur. kitapların yanında sevdiğiniz dergilerin amerika editionları bile mevcuttur. 25-30 tl arası ütopik fiyatları vardır ama bulmak güzeldir.

ne yazık ki ankara şubesi için konuşmam gerekirse yabancı dil öğrenim kitapları konusunda yetersiz. ayrıca harry potter gibi popüler bir kitabın ingilizcesini bulundurmamaları büyük hata bence. 1. kitabı olsaydı ellerinde o gün 7 kitabı birden alacaktım.
ankara'yı benim için yaşanabilir kılan en güzel yerlerden biri. ankara'da yaşayanlar iyi bilirler, birçok kişinin buluşma mekanıdır aslında. kızılay ve çevresindeki yerlerin çehresi epey bozulmuş olsa da, "dost'un önünde buluşmak" herkesin kanıksadığı bir eylemdir aslında. dost'u özel kılan çok farklı yönleri de vardır. eskiden dost'un tunalı'da ve şu anki merkez şubesinin bir sokak ilerisinde bir şubesi daha vardı. buralar da kendine has atmosferleriyle tüm kitapseverleri bağrına basar ve nice kitaplarla buluştururdu okuyucuları. tunalı'daki şubesi de epey sevilen bir yer olmasına rağmen kapandı. epey üzülmüştüm ve oradan her geçişimde içim burkuluyor. dost'un içinde kitapları tasnifleme şekilleri de bir başkadır. özellikle dost'a alışkın biriyseniz, başka kitapçıları gezerken aradaki farkı hissedersiniz. aynı rafların önünden defalarca geçseniz bile yeni bir kitapla tanışıklığınız olabilir. son olarak, dost'un kendi yayınevi bünyesinde çıkan kitaplar da var. ne yazık ki çıkan kitapların çoğunun yeniden basılması pek mümkün olamadı. şu an için "gezi türüne ağırlık veren kitapları çıkaran bir yayınevi" olarak yayın yaşamına devam ediyor. fakat tarih, antropoloji, felsefe, sosyoloji ve genel kültür adına çıkardığı tüm kitaplar ülkemizde çıkan en değerli eserlerdendir. bazen de ankara içinde yer alan üniversitelerdeki akademisyenlerin kitapları onların etiketiyle raflarda yer alır. bunlara bu zamanlarda rastlamak zorlaştı. bilmeyenler için söyleyeyim; harry potter'ın ilk kitabı dost kitabevi yayınevi tarafından basılmıştır. oldukça ilginç bir çeviridir, ilgilenenler bir şekilde rastlarsa dildeki değişimi hemen duyumsayabilir. (harry potter'ı bu kadar sevmemizde kutlukhan kutlu'nun ayrı bir yeri vardır, sevgilerimi yollamadan geçmek istemem.) özetle, her ne kadar kendi etiketiyle bastığı kitaplar azalsa da, baskısı biten kitapları ahlaksız sahafların elinde olsa da, eskiden daha fazla şubesi olup ankara sokaklarında dolaşırken insana huzur saçsa da yeri ayrıdır dost'un. hiçbir sebebiniz yokken sırf iyi hissetmek için bile gidebilirsiniz. çünkü ankara'da nefes alınacak yerler epey azaldı. dost kitabevi iyi ki var. okuru bol, rafları her daim dolu olsun.
istanbul taksim’deki “burger king” neyse, ankara kızılay için de odur.
gözüme iyiden iyiye mide bulandırıcı gelmeye başlamış kızılay’daki ender güzel kalmayı başarmış yerlerden burası. hakkaten içine girince, o hemen dışarıdaki pespayeliği unutuveriyorsunuz.