enedwaith

tolkien külliyatında bahsi geçen bir bölge; baranduin nehrinin güney yakasından başlayarak gondor sınırı olan ak dağlara kadar devam eden sık ormanlıklı alanı kapsamaktadır.

bölge ikinci çağa kadar tarihte önemli bir yer teşkil etmezken, numenor kralı tar-aldarion'un hükümdarlığı sırasında orta dünyaya ilk ayak basan numenorlularca kolonize edilmeye çalışılmıştır.

numenor donanmasının inşasında kullanılmak üzere kereste imalatı merkezi haline gelen ve bölgede ileri karakol görevi gören lond daer limanıyla birlikte bölgede yaşayan insan kabileleri ile numenor arasında huzursuzluk çıkmış, bu nedenle de bölgedeki numenor yerleşimleri sıklıkla yağmalanmıştır.
yerel halkların saldırısına rağmen arazide tutunabilen numenor ileride gerçekleşecek olan lhun körfezi kuşatmasında sauron'un ordularına bu noktadan çıkıp arkadan saldırarak gri limanları koruyabilmiştir. ama tar-aldarion'un ölümünden sonra bölge uzun süre terk edilmiş ve yerel kabileler yeniden egemenlik kurmuşlardır.

numenor'un yıkımı ile birlikte ana karaya dönen elendil'in kurduğu arnor krallığı etki alanını buraya kadar genişletmiştir. özellikle enedwaith ile eriador'un arasında önemli bir kavşak noktası olan tharbad önemli bir merkez haline gelmiştir.

bizzat sauron tarafından oluşturulan büyük salgınla birlikte arnor krallığının zayıflaması ve yıkılmasıyla bölgedeki dunedain yerleşkeleri harabeye dönmüştür ama yinede enedwaith'in kuzeyi arnor'un haleflerinden cordolan krallığına kalmışken angmar istilalarıyla birlikte dağılan tüm siyasi düzenle birlikte ıssız ve vahşi, daha çok yabanilerin dolaştığı topraklar haline gelmiştir.

yerel halkı ormanlarda yaşayan kabileler ve balıkçı topluluklarından oluşmakta olup, druedain ismi ile anılan diğer soydaşlarından çok daha farklı bir insan kavmine ev sahipliği yapmaktadır.