ermeniler

anadolu'nun eksiltilmiş dolayısıyla eksik renkleridir.

(bkz: cümleyi edilgen çatıda kurmak)
millet adları hakaret olarak kullanılır bazen.
ermeni tohumu,ermeni sıfatlı,ermeni vicdanlı gibi.işin daha acı yanı kendine ibne diye hakaret edilenler ibnelerde yapar.
osmanlının millet-i sadıka dediği toplum. aklım almıyor nasıl bir ego: kendini ondan üstün görecek ve kendine sadık ilan edeceksin.

ekonomik alanda, müslüman osmanlının savaşmaktan başka bir şey bilmediği; bu yüzden hristiyanları askere almamak için müslümanlığa girse bile onu gayrimüslim grubundan saymaya devam ettiği herkesçe bilinir. bunun sebebi ticaretin işlemesini sağlamak; yok öyle aman osmanlı hoşgörülüydü, bak adamlar hep zengin saçmalıkları. adama devlet dairesinde iş mi verdin, askere mi aldın da adam illa ticaret diye kabul etmedi. adamlar kendilerine 'müsaade edilen' belki de yegane alan olan ticarette haliyle iyi yerlere geldiler. ermeni, rum zengindi. müslüman türk fakirdi. vah canlarım. bir de <<ıslahat fermanı ile müslümanlar ve gayr-i müslimler hukuk önünde eşit statüye getirilince ayrıcalıklarını kaybeden ermenilerin isyan etmeye>>* yer aradığını savunan görüş var ki onlar hepten arıza. bu görüş de türk en üst noktada diğerleri onun altında görüşünden beslenmekte. neresinden tutarsanız tutun mide bulandırıcı yani. (asırlarca alt sınıf muamelesi edildiği kabul ediliyor. bu eşitsizliğin kaynağı olunmasına rağmen konuşmaya devam edecek yüzü bulabiliyorlar.)

asala örgütünün cinayetleri var bir de... yine "masum halk" iddiasını çürütmek için kullanılır. halbuki her olay neden-sonuç ilişkisiyle ortaya çıkar. etki-tepki meselesi. onlar cinayeti işledi evet; ancak senin onları katlettiğin gerçeğinden doğan intikamla cinayeti işlediler. burada bok aynı bok yani. hiç kendinizi temize çıkartacak bir malzeme yok.

1915 olaylarının üstüne örtmek için kullanılagelen hocalı katliamı ise ayrı bir acınası durum. akıllarınca "masum bir halk hocalı katliamını yapar mıydı?hayır. o zaman 1915 olaylarını hak etmişlerdi" mantığıyla hareket ediyorlar. gerçi bu hareketin istikameti hakkında bir fikre sahipler mi bilmiyorum, zira bu düz mantık soykırımı kabul etmekte görünüyor. akıllarınca boka nispetle tezek amberdir diyorlar ya, aslında şeyhin kerameti kendinden menkuldür.

alın bu da 3. çokluk şahıs ekine layık kimselerin de bulunduğu bir başlık:
(bkz: ermeni soykırımının 98. yıldönümü)
bir halktır. unutulmaması gerekilen budur kanımca.
"türk müzigi", "türk mimarisi", "türk mutfağı", kısacası türkiye'nin kültürel hayatına yaptıkları katkılar saymakla bitmeyecek olan, buna rağmen uzay teknolojisine sahip olmamaları nedeniyle, türkiye'nin başka hor görülenleri (mesela eşcinseller) tarafından hor görülen halk.

bu halkın talan edilmis maddi zenginliklerinin, türkiye burjuvazisinin sermayesini olusturduğu hesaba katılırsa, gelişmişlik ve endüstrileşme konusunda kimin hor görülmesi gerektiğini bir daha düşünmekte fayda var.
bu aralar ona buna çiçek ve öpücük veren hükümetimizin unuttuğu halktır. hele şu süreç bir bitsin umarım sıra ermenilere de gelecektir.
önceden bir gazetede okuduğuma göre kürtlerle dnaları yakın olan millet . şaşırmamak gerek , ikisi de büyük sorun türkiye için nedense .
soykırım diye kıçlarını yırtarlar her yerde. türkiye ermenilerini tenzih ediyorum . bayrak yakmalar falan çok asil bir halk . osmanlı zamanında unutmamak gerekir ki osmanlı devleti güçlünün değil mağdurun yanında yer alan bir devletti . bunu da şöyle açıklamak gerekirse , ispanyada zulüm gören yahudilere osmanlı tarafından kapı açıldı . tabii bunlarda osmanlının yıkılmasına etken nedenlerinden en önemlisi oldu. kıtlık yaşayan irlanda ya kimse yardım etmezken osmanlı devleti el verip kucak açtı . her şey bir yana da bırakın politik davranmayı azıcık objektif olup düşünün . osmanlı devleti bu kadar zalim olabilir mi diye . en azından ermenilere karşı . bütün dünyanın korktuğu osmanlı . her savaşa marşlar eşliğinde giden osmanlı .
varlıkları ve türkiye için sorun olmalari, dnalarının kürtlere yakın olması ile açıklanmaya çalışılan ve bu bağlamda tehlikeli ve güvenilmez olduklarına karar verilen millet.
yine yeni yeniden hoş geldin sosyal darwinizm.
ermeniler konusunda bir takım kemalistlerin ve kemalist kadroların yıktığı osmanlı devletini savunan osmanlıcıların aynı kulvarda buluşmaları da tarihin garip bir cilvesi olsa gerek.
belki de bunun sebebi osmanlı'nın son dönemini yöneten ittihat ve terakki kadrolarının ve onların düşüncelerinin, yeni kurulan türkiye cumhuriyeti devletinin içinde de varlıklarını uzun bir süre, hatta günümüze kadar sürdürmüş olmalarıdır.
politik düşünmeyi bir kenara bırakıp azıcık objektif düşünmeye çalışalım ve 600 küsur senelik ömrünün sadece 27 yılı barış ile geçmiş bir imparatorluğun zalim olup olmadığına biraz kafa yoralım. ama belki bu başlık altında değil de, başka bir başlık altında.

(bkz: osmanlı devletini adaletin ve barışın timsali sanmak)
türkiyede her azınlık gibi ezilen halk.
bu ülkenin müslüman olduğu söylenir,ama ermenisiyle, rumuyla ,süryanisi ve arabıyla aynı zamanda hristiyandır da bu topraklar aynı zamanda!
ne kadar karşı çıkılırsa çıkılsın onlarındır da!
ermenistan diye bir ülkenin olması demek türkiyede yaşayan ermenileri ermenistanlı yapmaz...
dünyanın ve anadolu'nun en eski halklarındandır.
ermenistan ve ermeni soykırımı iddiasıyla karıştırılmadan değerlendirilmesi gereken yüksek ve üretken bir uygarlığın temsilcileridir.
nasıl ki, bir soykırım olmadıysa (karşılıklı katliamlar ve göç uygulanmış olup, soykırıma dönüşmemiştir) ermeniler de sanıldığı gibi değersiz ve hain bir millet değildir!
zanaatkarlıktan tarıma, müzikten edebiyata kadar çok köklü ve gelişmiş bir mirasın sahibidir bu millet...
o nedenle, bir anadolu milliyetçisi olarak selamlamak şarttır bu yanımızı!
ermeni asıllı vatandaşlarımızın türkiye'deki müzik endüstrisine olan katkıları tartışılmazdır. onlar olmasaydı ülkemizdeki 30-50 yaş aralığındaki insanlar farklı hayallere, görüşlere ve geçmişe sahip olurdu.

ilk aklıma gelenler,

(bkz: garo mafyan)
(bkz: onno tunç)
(bkz: arto tunçboyacıyan)
(bkz: cem karaca)
bugün türkiyede ki berbat şehircilik onlar olsaydı olmazdı, çünkü bu toprakların asıl şehirlileri, yahudiler gibi ermenilerdi, gitmeleriyle beraber bu topraklar estetikten, sanattan, mutfaktan çok şey kaybetmiştir, ayrıca lübnan'daki ermeniler hala türkçe konuşurlar ve size 'ahh agop neden ayrıldık ki' çektirirler, geçmiş greçmiştedir, umarım halklar olarak yine kaynaşır, beraber yaşarız...yalnız erkekleri zannımca o kadar da seksi değildir, ya da benim tipim değiller bilmiyorum
kürt olan atalarım kadar babadan ermeni olan cetlerime bin selam,siz ne güzel bir ulussunuz.
  • /
  • 2