ethem sarısülük

ankara'da direnişler sırasında polis tarafından öldürülen vatandaşımız.

(bkz: unutulmayanlar)

(bkz: ethem sarısülük'ün öldürülüşü)
cenaze konvoyuna su sıkan toma, polisin insanlık düzeyinin ne durumda olduğunun anlaşılmasına yardımcı olmuştur.
can ethem... can kurban... canın canımıza...
tenin kanımıza... hayalin aklımıza... kusurun derdimize...
varın yoğumuza... yokluğun merakımıza dert oldu...
...

ahh ethem... ziyan olayım sana...

aşk senin yanında perişan ola...
cebinden 1,5 lira çıkmış emekçi, devrimci, şehittir. cebinde yol parası bile yokken adalet, hukuk, daha güzel bir dünya için mücadele ediyordu. aslında başka çaresi de yoktu. mücadele etmeden bu pis çarkı kıramayacaktı ama karşısındaki "acımasız" bir devlet. ne hakkını vermekten yana ne adaleti sağlamaktan. çok yazık oldu ethem'e, mehmet'e, abdullah'a, mustafa'ya, irfan abi'ye... başbakanın içinin yağları erimiştir herhalde! üç beş kişiyi öldürüp göz dağı vermek istediyse de her şey ters tepti. yalnış hesap bağdat'tan döner.

not:irfan tuna, benim bir zamanlar çalıştığım dershanede temizlik işçisiydi. yoğun gaza maruz kaldığı için kalp krizi geçirip öldü sessiz sedasız. kimsenin haberi olmadı ve kimse de hesabını sormuyor. böylece kapanacak üstü ne yazık ki!
ve cellat uyandı yatağından bir gece.
tanrım dedi, bu ne zor bilmece.
öldükçe çoğalıyor adamlar,
ben tükenmekteyim öldürdükçe.
*
katil polis ahmet şahbaz hakkında açılan dava sonuçlandı. önce göstermelik müebbet hapis sonra 21 yıl hapsi istenen polis hakkında ağır tahrik ve iyi hali esas alınarak 7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezası çıktı.

böyle sembolik bir ceza ile mahkum edilen şahbaz için hükümetin, 'bakın ben cezayı verdim adamı mahkum ettim şimdi çenenizi kapayın' demesine de yol açılmış oldu. insan hayatının ucuzluğu.

(bkz: ahmet şahbaz)
devletin öldürmekle yetinmeyip bir de kalanlarına hayatı zindan ettiği yürek yangını, kanayan yara, toplumsal cinayet, devlet terörü kurbanı.