celine dion

1968 doğumlu kanadalı sanatçı*. grammy, altın küre ve oscar dahil olmak üzere yüzlerce ödülü bulunmaktadır. 1988 yılında isviçre adına katıldığı eurovisionda 1. olmuştur. yazacak çizecek çok şey var onun için. 10 adet ingilizce albümü bulunmaktadır*. 2008den bu yana herhangi bir albüm çıkartmamıştır.
çok mıymıy bir sese, sıkıcı bir tarza sahip olan şarkıcı.
my heart will go on adlı şarkısıyla tanınan şarkıcıdır.
canada nın fransızca konuşulan quebec eyaletinde, 14 çocuklu yoksul bir katolik ailenin sonuncu çocuğu olarak doğmus, ilk şarkısını 5 yaşında abisinin düğününde söylemiş, 12 yaşında ilk şarkısını bestelemiş, 13 yaşında, daha sonra evleneceği rene angelil isimli yapımcının yardımiyle, ilk albümünü çıkarmış, dünyaca ünlü french-canadienne şarkıcı. 22 yaşına kadar, sadece fransızca şarkılar söyleyen, dion, 1988 de dublinde, isviçre adına katıldığı eurovizyon şarkı yarışmasını kazandıktan sonra, memleketi quebec dışında, avrupada özellikle fransada tanınmaya başlamıştır. ingilizce şarkı kariyerin ve amerika ve canadanın geri kalan bölgelerindeki şöhreti ise, 1990 yılında çıkardığı "unison " albümünden sonra başlamıştır.
1994 de aynı zamanda menajerliğini yapan, kendisinden 26 yaş büyük olan, suriye-lübnan kökenli renè angelil ile evlenmiş, bu evlilikten 2 si ikiz, 3 oğlu olmuştur.
my heart will go on şarkısı ve bu şarkının içine eden onlarca ses yarışması katılımcıları yüzünden türkiye'de en çok bilinen yabancı şarkıcılardan biri.
bee gees'le immortality parçasında yaptığı düeti sevdiğim hatun.
a new day has come gibi güzel bir albümü olan sanatçıdır. karakterini bilmem tipi iticidir ama kabul edelim iyi bir vokaldir.
gençken yakışıklı sayılabilecek bir kocası vardı bu teyzenin. yakın zamanda bu kocası vefat etti, montreal'de evlendikleri kilise de cenazesi yapıldı filan. pek çok kanada'lı bu kadını sevmez. anglofonlar, frankofon olduğu için sevmez, frankofonlar da kendilerini bırakıp amarikanyalarda yaşama kararı aldığı için..
jimmy fallon'ın şovunda yaptığı rihanna, sia taklitleriyle gerçekten sesinin hakkını verdiğini kanıtlarken; hareketleriyle bi ''acaba sarhoş muydu?'' diye medyayı düşündürmüştür geçen hafta.

you shook me all night long, river deep mountain high, alone gibi coverlar ile ününe ün katmıştır.
ben bu kadının mizahını çok seviyorum. jest ve mimiklerini çok iyi kullanıyor espri yaparken.
bide hareketli şarkılarında bambaşka birine dönüşüyor ne kadar slow parçalarla tanınmış olsa da.