ev yemekleri yapan mekanların adının hanımeli olması

içeri girip 'yavrum sizde hiç mi yaratıcılık yok beee' diye çemkirilesi
bide büyük bağyan akraba isimleri var.hala,ayşe teyze,pakize bazı vb.
bir parça kare su böreğinin fiyatı 5 tl olan yerlerdir.
bir lokanta adı olarak "sultan sofrası" gelir hanımelinden sonra. oysaki ne sultan ne de hanım vardır ortada. ayıcan kılıklı bol kıllı göbekli aşçı amcalar yaparlar yemekleri.
hanım eli diye girdiğin yerde kocaman bir ayı çıkar karşına genelde, bayılırım bu tezata birde bu hatunda ne el varmış dersin kasaya gittiğinde ama sana o olmayan hanım yerine servis yapan ayıcan hatırına sesini çıkarmaz "neyse hem gözüm hem miğdem doydu" der kuzu kuzu çıkar gidersin.
gereksiz mekanlardır, yemeklerin için kol, el, kaş, sakal, bıyık, saç belki kasık kılı çıkması muhtemel mekanlardır. (tamam kasık abartı oldu) fast food hayat kurtarır hem lezzetli de burger kinge gidin işte ulan.
ve içerde hep aynı tip yemeklerin olması. ev yemeği yapabilirsin ama bu kadar sıkıcı olmak zorunda değilsin.
genelde hepsinin erkek aşçı kullandığı mekanlar. kıllıkocamanerkekeli mi olsaydı ama ya? olabilirdi de, eldiveni olsun ama. samimiyetsiz, vasat bir estetik kaygısı.
fiçürlavırs kardeşime katılıyorum ve artırıyorum.

bütün hanimeli vb. lokantalarda* birbirinin aynısı olan yemekler hiç evde yenilen anne yemeğine benzememekte ve tam tersi bildiğiniz esnaf lokantalarındaki yemekler ile aynı olmasıdır. pehlivan'a da gitsen, bereket'e de gitsen, hanımeli'ye de gitsen hep aynı.
bundan bir tanede bizim semtte var, gayet başarılı yemekleri mevcut.