eve gidelim ben sana sorarım bakışı

misafirliğe gidildiğinde, yapılan yaramazlık sonucu annelerin çocuklara uyguladığı psikolojik işkence bakışı. bu bakış çocuğa evde çimdikleneceğini, kulağının çekileceğini hiç olmadı on ton laf yiyeceğini anlatır. bakışın ardından gözler küçülüp büyürse ve kafa sallanırsa dayak yiyeceğiniz kesin gibi bir şeydir.
o bakış atıldıktan sonra eve gidince olabilecek her türlü senaryo düşünülür,ve eve gidene kadarki zaman zehir olur,kaçamayacağın bir sonuç vardır ve annesi çocuğa bunu gözleriyle anlatabilmiştir
olur olmadık mekanlarda sırnaşıp sevgilisini azdırmaya çalışan partnere azdırılan kişi tarafından gönderilen bakış.
bu bakış sonrası umarsız bir sessizlik kaplar insanı; nitekim sonuçlar pek iç açıcı değildir..*
adamı muma çeviren bakıştır.
adeta gözler konuşur, kafa eğilip doğrulabilir zaman zaman. anlaşılmasın diye de yalandan tebessümler gösterilir etraftakilere.
suratında o terlik şaplayacak bakışı
eve adımın atılır atılmaz nelerin yapılması gerektiğini içerecek hayatta kalmanın ayrıntılı bir listesinin oluşturulup ani uzaklara dalmalarla bir kaç kez tatbikatının yapılmasına sebep olan bakıştır. bu bakış bana safiye sultanı hatırlatıyor. sıdıka dizindeki kaynanam safiye saka.
"bıyığının" altından pis pis gülen, hatta buran... en hoşlandığınız bakışı atan, göbeğini okşayan, parfümünü yine çok iyi seçmiş sevgiliye atılacak bakıştır. onu her seferinde tahmin ettiğinden daha fazla şaşırtmak en iyi intikam olacaktır.

(bkz: sevgilisizlikten öldü)
çocukta kronik psikolojik sorunlara neden olabilecek bakıştır.
havada falso alan terliğe dönüşebilir. maşallah annemde süper yetenekli bu konuda
bazı zamanlarda, bazı yerlerde, bazı insanlar üzerinde utanıp kızarmasına sebep olan bakıştır.