eylül cansın

1992 doğumlu trans kadın. aşağıda bkz verdiğim başlıkta intihar öncesi videosunu çekip sosyal medyada yayınlamış ve ardından intihar etmiştir. bu kadını bu psikolojiye sokanlar her kimlerse (şiddet uygulayan translar dahil) umarım cezalarını çekerler. umarım bu olayın peşini bırakmayacak bir kaç yakını vardır. içimizdeki tüm çürüklerin temizlenme vakti çoktan gelip geçmiştir. dernekler bir çok çalışma içine giriyorlar, ilk çalışma başlatmaları gereken konulardan biri de budur. lgbti bireyleri içindeki transfobi, homofobi, birbirlerine yaptıkları şiddetin durdurulması için ne gerekiyorsa yapılmalıdır ! öldürüldüğümüz yetmiyor mu? bir de kendi içimizden intiharlara zorlanıyoruz!

(bkz: eylül cansın'ın intihar etmeden önceki son videosu)

yaşıtımdı. ölüm kimseye yakışmaz. ama onu bu duruma sürükleyenler acı çekerek ölsünler.
sabah intihar etmeden önce çektiği videoyu izleyip uzun süre kendime gelemedim. kilitlendim kaldım öylece... mekanı cennet olsun...
92'li bir kızmış.intihar etmiş.ben soğuktan sokağa çıkamazken o buz gibi boğazın sularında sonlandırmış hayatını.daha küçük bir kız isyanı seçip toplumun tüm değer yargılarına meydan okuyarak kadın olmayı seçmiş ama hemcinslerinin ve yine o meydan okuduğu toplumun kurbanı olmuş.
twitır da sağda solda okuduğuma göre ondan büyü kaşar orospular yine onun gibi düzenin çarkının dişlileri arasın da acı çekenler onu dövmüş,parasına el koymuş,sokaklara atmışlar.insanı acıtan işte bu bizzat translar tarafından yapılması.
fuhuş yapan transla arasın da domez dedikleri bir oluşum var türkçesi pezevenklik yani pazarlama üstatları.işte ondan daha yaşlı olan bu kart kaltaklar onu çalıştırıp parasını alanlar burda esas fail.polis şiddeti,toplum şiddeti müşteri şiddeti elbette var ama bu translar için artık bakkaldan ekmek kadar normal.yapamadım, izin vermediler diyor özellikle arkadaşalrından dert yanıyor açıkça belirtmiyor.
elleri kanlı olan o translar ve toplum!
http://t24.com.tr/yazarlar/hande-cayir/eylul-cansin,10979
https://www.facebook.com/groups/lgbti.derneklerindekigerceklerortyacikmali/


bu grupta bununla ilgili ciddi tartışmalar var. türkiyenin ve özellikle istanbul-ankara izmir i saran trans mafyalardan bahsediliyor.


eylülün ölümüne giden yolda kader arkadaşları çok önemli bir neden olmuş
"koskoca dünyamız batsın"
eylül cansın, henüz 92 doğumlu. hani şu intihar eden trans birey. trans önekini aman kaldırmayalım. yoksa birey olduğunu anlayamayız. hoş bu topraklarda birey olmanın da bir önemi yok ya. henüz 92 doğumlu hani şu intihar ettiği söylenen ama bir toplum cinayeti olan eylül. henüz 92 doğumlu eylül, videosunda kendi hayatından o kadar çok geçmiş ki geride bıraktığı köpeğini düşünüyor. bizim eylül'ü sığdıramadığımız şu koskoca dünyada o evine bir köpeği sığdırmış. sokaktan bulmuş köpeği de. onu da güzel bulmamışlar, sokağa bırakmışlar, atmışlar, sövmüşler, dövmüşler ve daha nice kötü şey. tanıdık geldi mi bu size? eylül belli kendisini görmüş o hayvanda. ölürken bile onu düşünüyor, o hiçbir yere çişini, kakasını yapmaz diyor. böyle de iyi kalpli bir insan. videosunda konuşuyor, ağlıyor, hıçkırıyor. bir daha açılmayacak dudaklarından "yapamadım, izin vermediler, çok denedim." cümlesi kulaklarımıza doğru hücum ediyor, ardı ardına açılan bir ateş gibi vicdanımızı hedef alıyor. biz bir insana yaşaması için izin vermeyip, ölüme itmiştik. ölümüne izin verdik, ne acı! ama o yine o kadar iyi ki ne isim veriyor ne hedef gösteriyor, herkesi vicdanıyla baş başa bırakıyorum diyor. aklıma bursa'da öldürülen trans irem'in annesinin mezarı başındaki çığlıkları geliyor. "koskoca dünyaya sığdıramadınız oğlumu" demişti. sahi biz bu koskoca (!) dünyaya neler sığdıramamıştık? modernitenin insana yüklediği acımasız kimliklerin yılgınlığıyla dolup taşan insanları sığdıramamıştık. doğduğu yeri seçemeyen, ne kadar çok denerse denesin bir türlü karşı cinsi sevemeyen ama sevmesi beklenen insanları mı sığdıramamıştık? sırf doğduğunda üreme organına bakıp "haa, bunun vajinası var bu kızdır" diyip toplumun ona yüklediği rolleri kabullenmek zorunda bırakılıp, ataerkinin etrafını sardığı kadınları mı sığdıramamıştık? biz bu dünyaya kimseyi sığdıramadık azizim. türcüleştik, kendimizden farklı gördüğümüzü ezdik, yaktık, yıktık, kurşunladık azizim. biz kimseyi sığdıramadık şu dünyaya azizim, eylül'ü sığdıramadık.
bir sistem bir toplum düşünelim. içinde yaşayan, yaşadığı varsayılan demek daha makul olur ya neyse. işte içinde yaşayan bu insanı, ağlaya ağlaya, intihara sürüklüyor. bunlar intihar değildir, cinayettir ve politiktir. bunlar münferit olaylar da değildir. sistematik, düzenli ve toplum güdümünde genelin ahlakı ve normal normlarıyla bir insanı yaşamdan koparmaktır. bu intihar değil cinayettir. katili bellidir.
biz eylül'ü sığdıramadık şu koskoca dünyaya değil. biz insanlığımızı, vicdanımızı sığdıramadık şu koskoca dünyaya. kötü olanı homofobiyi, transfobiyi, mizojiniyi, pedofiliyi bu liste uzar gider biz bunları sığdırdık da eylül'ü sığdıramadık işte.
ölümünün ardından dinde yeri yok dediler, iyi olmuş diyenler de oldu be eylül'üm. ölümünden bile rahatsız oldular, yaşamanı nasıl kabullensin bunlar. insan hayatının her şeyden önemli olduğunu kabullenememiş bir coğrafyada doğmak mıydı senin şanssızlığın? üzgünüm, nefes alamıyorum, çok üzgünüm eylül. senin küçücük kalbine sığdırdığın o sevgiyi biz şu koskoca dünyaya sığdıramamışız ya .
eylül'den bahsettik, hani trans olan, toplumun eliyle, diliyle, bakışıyla, dayağıyla, taciziyle ölüme ittiği eylül'den. henüz 92 doğumlu, 23 yaşında. vicdanımızla baş başa bırakma bizi eylül. bunlar vicdanlarında yer bulamazlar sana, ben bir kez daha ölürüm eylül.

içimde eylül'e dair kalanlar, bir yere dökmek istedim sözlük
açık seçik aşk bandosu'nun bu kadın ve mehmet pişkin için yazdıkları, insanı hüzünlendiren bir şarkı var.

not: şarkı içinde geçen ibne kelimesi için sonradan özür dilemişler. sarhoş olduklarını ve lafım gelişi kullandıklarını yazmışlar. eh yani eylül için şarkı yazan adamların homofobik olacaklarını düşünmüyorum. aslında bütün şarkılarını dinlediğim bu adamların homofobik olacaklarını düşünmüyorum.ayrıca annesiyle röportaj yapmışlar. gerçekten çok ilgin. bu ülkede transın transa yaptığı zulmü kimse kimseye yapmıyormuş meğersem.

oda tv'den gizem kurt'un haberine göre eylül cansın’ın annesi nurcan zengin’in ifadeleri ise eylül cansın’ın ve diğer trans kadınların intiharlarındaki perdeyi aralıyor.
eylül cansın intihar mesajında “birçok insan benim arkadaşımdı ama arkadaşım değilmiş. herkesi vicdanı ile baş başa bırakıyorum. ben artık yapamıyorum, bunu öğrendim. herkesin istediği gibi istediği şeyi yapıyorum. şu anda 24 yaşında olmam lazım ve 24 yaşımda hayatımı sonlandırıyorum. yapamadım, çünkü insanlar bana izin vermedi, çalışamadım, bir şeyler yapmak istedim ama yapamadım, bana çok engel oldular ve beni çok mağdur ettiler” ifadelerini kullanmıştı.
cansın'ı veda videosunda kullandığı ifadelerden yola çıkarak trans mafyası tarafından ölüme sürüklendiği iddia ediliyor. intihara sürükleyen trans mafyanın travesti ve translardan haraç aldığı iddia edilen lgbti mafyası olduğuna dair önemli ipuçları var.
“her şeyini yakıp sadece iç çamaşırlarıyla sokağa atmışsın”
eylül cansın’ın annesi nurcan zengin’in anlattıklarını i. ç. isimli bir facebook kullancısı hesabından paylaştı. zengin yaşadıklarının sorumlusu olarak y.b., a.g. isimli travestileri gösterdi. isimleri geçen trans kadınlar anne nurcan zengin’in iddialarını reddetti. anne nurcan zengin yaşadıklarını şöyle anlattı:
"ben eylül cansın’ın annesi nurcan zengin. sözüm önce y.’ye benim çocuğuma sebep olan sensin, diyeceksin ki neden? benim çocuğum şişli’nin göbeğinde oturuyordu, evini ben tutmuştum hiç bir şeye ihtiyacı yoktu oysa sen benim çocuğumun kanına girdin. ben kanada’ya gidiyorum eylül orada yaşayacağım, evimi devredecek kişi arıyorum toplam 6.500 tl’ye evimi sana devredeceğim, burada daha güzel para kazanırsın bir iki ay içinde de ödesen olur çünkü ben hemen gitmeyeceğim kanada’ya ,o zamana kadar sen bu parayı verirsin bana. benim çocuğum da evindeki bütün eşyalarını sattı 'anne arkadaşım kanada’ya gidiyor, ben onun evini devralıyorum’ dedi. çocuğumla 6.500 tl’yi alana kadar aynı evde yaşadın ve çocuğum kendi üzerine olan teledünyayı da senin evine nakil yaptırdı sen kullandın çocuğumu icralık yaptın oysa borç senindir. sen parayı aldıktan sonra yanındaki birkaç kişiyle çocuğumu dövüp elbiselerini her şeyini yakıp sadece iç çamaşırlarıyla sokağa atmışsın. bana anlattı dedi ki 'anne ben seni dinlemedim evimi dağıttım sen haklı çıktın dolandırıldım. anne senin bana aldığın elbiseleri bile yaktılar beni dövdüler sokağa attılar bir külotla ortada kaldım. hiçbir şeyim kalmadı.’"
“gidecek yerinde yoksa seve seve olmazsa s.s. çalıştırırım ben seni”
anne nurcan zengin anlatımlarını şöyle sürdürüyor: "a.g. ise çocuğumun bu durumundan faydalanarak 'ben sana yardım ederim’ diyerek yanına almış. oysa o da çocuğumu daha çok bağa sokmuş. evinde her gün dövüyormuş, zorla uyuşturucu içki içiriyormuş, elindeki bütün parasını da alıyormuş, 'anadolu yakasında kalacaksan bana çalışmak zorundasın, gidecek yerin de yoksa seve seve olmazsa s.s. çalıştırırım ben seni.’ diyormuş. her gün evde eylül cansın’a zorla uyuşturucu içirerek ve döverek işkence yapıyormuş az para getiriyorsun git çalış yatma diye her gün işkence yapıyormuş. bunu bana çocuğum 3 ay önce kendine ev tutup onlardan ayrıldıktan sonra söyledi. neden bana daha önce söylemedin dediğimde 'anne senin üzülmeni istemediğim için söylemek istemedim. ben çok kötü şeyler yaşadım ama o pisliklerden kurtuldum , allah’a çok şükür küçük de olsa başımı sokacak bir ev tuttum mutluyum rahatım’ dedi ama a.g. benimle yarı yarıya çalışmazsan seni anadolu yakasından sileriz demiş ve ayrıca yanında çalışanlara da eylül’ü bu dakikadan sonra artık buralarda barındırmayacaksınız diye talimat vermiş. "
“beni soyundurup elektro şok cihazlarla ve sehpa bacaklarıyla bana işkence yaptılar”
anne zengin anlatımlarına devam ediyor: "bundan bir ay önce ağlayarak gece beni aradı çocuğum o akşamda a.g’nin anahtar isteme bahanesiyle çocuğumun canına kastetmişler. beni gece aradığında 'anne beni gene dövdüler üstümü başımı gene aldılar beni soyundurup elektro şok cihazlarla ve sehpa bacaklarıyla bana işkence yaptılar beni öldürmeye çalıştılar’ dedi ama çevreden görenler burada ne oluyor deyince elbiselerimi ve paramı da alıp kaçtılar hatta çantamı da alacaklardı ama çantamdakiler ortalığa dağılınca insanları görünce de panikten korkup kaçtılar’ dedi . hatta o gece spordan gelen bir çift çantasında pantolon vatandaşlardan bir çocukta sırtındaki tişörtünü çıkartıp eylül’e vermiş ,al bacım, demiş. ertesi gün ben sabahtan eylül’ün yanına gittim her yeri mosmordu. o kişilerin yanında çalışan bayan beni arayarak 'sakın şikayetçi olmayın akşam geleceğim, konuşalım eylül’den ne aldıysalar verecekler şimdi siz şikayetçi olursanız olaylar daha çok büyür’ dedi. sonra erçin adındaki bir kişiyle beni telefonla görüştürdü bu kişide a.g’nin kızlarından biriymiş: “abla yarın gel eylül’den aldıklarını ben sana vereceğim, eylül’ün elbiseleri benim evimde gel benden al” dedi."
“o o... ananı da al tokat’a git gitmezsen seni anadolu yakasında yaşatmam”
anne zengin anlatımlarını sürdürüyor: "ve ben de a.g.’nin yanında temizlik yapan ara bulucu kadınla şöyle konuştum bir şartla şikayetçi olmam gidip eylül’ün elbiselerini ve parasını alacağım ama çocuğumu rahat bırakacaksınız çocuğumun peşini bırakacaksınız, çocuğumdan haraç almayacaksınız demek için evlerine gittim ama beni evlerine çağıran insanlar kapıyı aralayıp önce dediler ki 'elbiseleri hasan paşa’daki evde’ ben kızınca da 'biz elbiseleri yırtıp attık’ dediler. hasan paşa’ya a.g’nin evine gidin biz de oraya geleceğiz orada konuşacağız diyerek kapıyı yüzüme kapattılar. bunun üzerine biz de hasan paşa’ya gitmek için taksiye bindik oraya gitmekteki maksadım da çoğumun yakasında düşün artık demek içindi,biz taksideyken bir telefon daha geldi geri gelin pastanede buluşup konuşalım dediler. biz de pastaneye gitmeyerek a.’yı aradık ve çocuğuma şöyle demiş 'o o... ananı da al tokat’a git gitmezsen seni anadolu yakasında yaşatmam’ dedi. bunun üzerine biz karakola gittik karakol bize dedi ki, bir gün önce olmuş biz hiçbir şey yapamayız kişilerin adresine gidip 155 arayın ancak öyle alırlar o şahısları, birkaç defa 155 i aradıktan sonra geldiler ve gelen memur o gece olayın üzerine gelen memurlardı eylül’e dediler ki 'olay gecesi biz sana şikayetçi ol dedik neden o gece şikayetçi olmadın şimdi bir şey yapamayız’ dediler. bunun üzerine eylül cansın darp edildiği yerlerini göstermek için üstünü çıkartarak 'görmüyor musunuz halimi o gece ben onlardan korktuğum için şikayetçi olamadım çünkü tektim kimsem yoktu burada ama şimdi annem yanımda biz şikayetçiyiz gereğini yapın’ dedi. bizi polis otosuna aldılar şahıslar polis arabasının kapısını açarak çocuğumu dışarıya çekmeye çalıştılar ve eylül’e 'sen daha akıllanmadın mı’ diye saldırdılar daha sonra polis kapısını kapatınca benim tarafımdaki kapıyı açarak beni çıkarmaya çalıştılar ben çantama bıçak koymuştum ve çocuğumla bana dokunan olursa seni öldürürüm diyerek bıçağı kaldırdım sonra kapıdan geri durdu, polisler bu kişilere bile müdahale edemedi. eğer ben bıçağı çıkarmasaydım ikimizi de polis otosundan çıkarmaya çalıştılar."

ismini gizlemeyi tercih eden bir trans kadın da yaptığı açıklamada a.ö. isimli trans kadının ismini vererek şunları ifade etti: “trans camia neden bir araya gelemez biliyor musunuz? çünkü trans camiasında ve dernek başlarında yılanlar var… bu yılanlar herkesin yapabileceği normal iyiliklerle göz boyayıp arkadan trans mafyacılık mesleklerini sağlamlaştırmanın peşindeler her zaman… dernekler trans mafyacılığının başlıca suçlusudur (ilgisiz ve buna destekçileridir). trans melekler’i takibi bırakmamın en büyük nedeni trans mafyacılığı savunan adminleri yüzündendir. çünkü bunun tartışmalarını birkaç hafta önce özellikle a.ö. denen şahıs, 'alanınızda bağımsız transları çalıştırmayın, hırsızlık yapıyorlar, müşteriye sert davranıyorlar ve adımızı kötülüyorlar' gibi bahanelerle (hırsızın başı, hakaretçinin başı sizsiniz, başta küçük mafyacılığınızı büyütmenin peşindesiniz) bağımsız, kendi halinde olan translara çalışmamasını sağlatıp alanlarınıza sokmayın diye bağırıyordu. e tabi analar birbirini destekler, kızları da kezbanca alkışlarlar! çalıştığın sokağın vergisini mi veriyorsunuz? satın mı aldınız? isteyen istediği sokakta, caddede çalışır!!! intihar eden arkadaşımız haricinde bir çok bağımsız trans açlık sınırında ve ölüm ile tehdit edilmektedir. bir tanesi ile daha yakınlarda konuştum. bu kızları haraca bağlıyorlar. sosyalist davranan tiplemeler, bedenler üzerinde küçücük emperyalist düzenini kuruyorlar! birisinin bedeni üzerinden para kazanmak nedir? bedeni kullanılan kişini mağduriyetini de kullanarak onu seks kölesi yapmak (onun bağımsız çalışmasına izin vermemek ve anaların kızlarımız dışında kimseyi sokakta barındırmayalım propagandasını yaptıklarını okuyunca ne kadar derneklerin ve trans mafyacıların iç içe olduğunu anladık)."
“uyumayın, bir kondomlar, gereksiz toplantılarla transların hayatı korunmuyor resmen dalga geçiliyor”
trans kadın anlatmayı sürdürüyor: "ortak çalışmak değil de, birilerinin o ortak kaderlerin üzerinden çıkıp kendini kraliçeleştirmeye / krallaştırmaya çalışmasına şiddetle karşı çıkıyorum! bu aç gözlülük ve kendi seks sermayesini kurup sömürü politikasını uygulamaktır! uyumayın, bir kondomlar, gereksiz toplantılarla transların hayatı korunmuyor resmen dalga geçiliyor!.. kondom bakkalda da var yeterince bilgililer her lgbti bireyi. trans mafyacılığını ele alsanıza? işinize gelmiyor değil mi? çünkü derneklerin başındaki çoğu trans aktivistlerin hepsi ana ve hepsi trans mafyadır! ve bağımsız çalışan, kendi halinde olanı ölümle tehdit ederler, intihara sürükletirler, göç ettirirler nedeni çalıştırdığı kızlarının müşterilerini almasınlar diye! derneklere gelen proje paraları ile bina alınır be! dernekleri fakir süsü olarak gösterip proje belgelerini yayınlamayıp hala 'utanmıyor musunuz dernekleri eleştirmeyi’ başarabiliyorsunuz ancak! daha kaos gl isveç’ten sadece bir proje parası 500 küsür bin cebinize geçti ve daha çok proje yardımları aldınız fakat görünürde fakirlik süsü veriyorsunuz ve garibanın cebindeki 10 tl’sini bahane ederek 'yardım etmiyorsunuz' diyebiliyorsunuz? görünürde dernekler lgbti haklarını savunup bunun ile anayasal hak mücadeleleri ile uğraşıyorlar buraya kadar normal ve bunun içinde ab ve diğer yardım kuruluşlarından proje desteğini alıp ceplerine paraları rahatça aktarıp, meclis’te kendilerine konuşma hakkı verildiğinde ilk istedikleri hak genelevlerin kapatılmaması ve genel ev çalıştırmak istedikleridir! bunları isteyen zaten baş aktivist trans mafyacı analardır!”
intiharı ile ilgili boyalikus yazdı;

katil hepimiziz http://homojen.ayisozluk.com/mehtap-zenginin-katili-hepimiziz/
ölümünün üzerinden bir yıl geçmiş bugün. değişen hiçbir şey yok ve sadece üzülüyorum.
canım kadın, seni çok seviyorum.
kelimeler düğüm olmuştu ilk kez izlediğimde utandım hemde çok