fazıl say

piyanist.
arabeskçilere kafayı fena takmış halde. sanırım fazla kompleksli.
islamiyetin geldiği noktayı ömer hayyam'a atıfta bulunarak gözler önüne koyan bir piyanisttir. politikacıların söylediği martavalların baş tacı edildiği, toz kondurulmadığı ülkemizde; bu ve bu gibi söylemleri nedeniyle islamiyet karşıtı ilan edilmiş usta müzisyendir. ettiği sözler şöyledir:

"ırmaklarından şaraplar akacak diyorsun
cennet-i ala meyhane midir
her mümin'e iki huri vereceğim diyorsun
cennet-i ala kerhane midir?"

bu demeçleri sayesinde ciddi tepkiler almaktadır.
twitter'da ikinci entry'deki sözlerini ve ona benzer başka ironik sözleri paylaştığı için hakkında 'halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağıladığı’ iddiasıyla 1,5 yıla kadar hapis cezası istenen sanatçıdır.*

(bkz: şiir okuduğu için hapis yatan başbakanlı ülkeden manzaralar)
"arabesk dinlemek vatan hainliğidir" demiştir. bu söylemiyle üzerine fazlaca tepki çekmiş gibi görünüyor.
kibir dolayısıyla kafayı yemiş sanatçılara başarılı bir örnektir. arabeski sevmek vatan hainliği buyurmuşlarlar şimdi de...breh breh breh diyor kendisine yanar-dönerli şampanya göderiyorum!
ps:
hakkında açılan dava, türkiye cumhuriyeti'nin saygınlığını yerle bir edecek kadar büyük skandaldır. fazıl say'dan tiksinmekle birlikte dinsiz olmak ve bu fikirleri tartışmak ne zamandan beri laik bir ülkede halkın benimsediği değerleri aşağılamak olmuştur? ülke, ülke değil medrano sirki...
kafayı arabeskle bozmuş bu adam, sağlam bir arabeskçi tarafından tecavüze uğradığından şüphelenmekteyim. bir milleti nasıl olur da dinlediği müzik türü için vatan hainliğiyle itham edebilirsiniz ki? hele bir de müzik üreten bir insan olarak. sonra üstüme geliyorlar, dua et başka bir şey yapmıyorlar. yemin ederim tam bir ergen zırvası.
bu adam arabeskle kafayı bozmuş olabilir ama önemli olan şudur ki bu adamlada müzik tartışılamaz, ayrıca arabesk sevmiyen bi o mu var neden bu linç girişimi fazıl sayın anti akp söylemleriyle başladı o sikik türk basınında, zaten hepi topu 2 3 aydın var doğru düzgün onlarıda kaçırınca mı rahatlıycak bu yalaklar hayır yani tamam elitist görünüyo olabilirde sormanız gereken şu bu adam neden gitmedi yıllarca çok rahat giderdi amerikada avrupada çok ileri yerlerde yaşıyabilirdi gitmedi çünkü ülkesini seviyodu kimsede bunu anlamıyo ama fatih akın kebab colectionı yapınca ohh yehh büyük türk yönetmen yarrrak almanyada yaşıyo orda okumuş etmiş etliye sütlüye bulaşmıyo ben anlamam fazıl say gibilere ihtiyaç var bu ülkede saygılar...
müziğin hak ettiği değeri görmediği bu ülkeye fazla olduğunu düşündüğüm insanlardan birisidir.
yaptığı açıklamalarla suçlanan, özgür düşüncenin nasıl da, bir hiç sayılabileceğini umursamadan gene de, cesurca inandığı doğruları söylemekten geri durmayan bu memleketin hiç bir zaman değerini anlamayacağı türk piyanisti

*
müziğinden çok polemikleriyle gündeme gelen-getirilen müzisyen.
istanbul senfonisi eserini çok severim ah birde siyasete fazla bulaşmasa...
cem adrianı ortaya çıkaran kişi
elitist değil, standartları yüksek gerçek bir müzisyendir. temel olarak topluma kötü müzik kültürünün dayatılmasına karşı gelmektedir ama açıklamaları polemik haline getirilmekte ve kendi toplumuna karşı karalanmaya çalışılmaktadır.
tüm bunların dışında ve müzisyen kimliğinin yanısıra kendisinin siyasetten ve her şeyden önce insani değerlere bağlı biri olduğuna yürekten inanıyorum.
twitter'da paylaştığı ömer hayyam rubaisi ve kısa yorumundan dolayı on ay hapis cezası yemiş. fazıl say umurumda değil de ömer hayyam'ın bir cezanın sebebi içinde yer alması tam bir utanç kaynağı. düpedüz rezalet.

ceza yemesine sebep olan mezkur paylaşımı şu:
''irmaklarından şaraplar akacak diyorsun, cennet-i ala meyhane midir / her mümine 2 huri vereceğim diyorsun cennet-i ala kerhane midir... bilmem fark ettiniz mi nerede yavşak, adi, magazinci, hırsız, şaklaban varsa hepsi allahçı"

http://www.radikal.com.tr/radikal.aspx?a...
hakkında verilen mahkumiyet nedeniyle, ömer hayyam'a da gıyabında ceza verilmemesi durumunda, adalet ve eşitlik ilkesinin fena halde tecavüze uğrayacağını düşündüm.
işin ironik tarafı ise, 1000 yıldır hiçbir müslüman ülkenin, şeriatla yönetilen iran'ın bile yasaklamaya cesaret edemediği hayyam'ın dörtlüğünü yasaklamak, türkiye gibi sözde laik bir ülkeye nasip oldu.

(bkz: durmak yok yola devam)

edit: sözlükteki genç şakirt rahatsız. şakirt olması elbette kendi tercihi. ancak herhangi bir hakaret, aşağılama veya nefret söylemi içermeyen, sadece bir tespit yapan, (ki yaptığı tespit yorum değil, bugün itibariyle yaşanmış bir olay) bu entry'i boşlamak tam anlamıyla bir beyinsizlik örneği.
ne yazık ki beyinsiz olmanın çaresi yok.
arabesk hakkındaki söylediklerine tamamen katıldığım büyük adam, ülkemizi yurtdışında harika temsil ederek göğsümü kabartan adam...
nihat doğan'ın okumuş, entelektüel geçinenidir. her ota, boka bir lafı ve sivri çıkışlarıyla prim yapacağına inanır ve bunu başarır da. prim=reklam=para.
arabesk (nihat) dinlemem ama fazıl da dinlemem. dinsiz olması da beni ilgilendirmez. ama hangi ülkede yaşarsan yaşa, kişilerin manevi değerlerine bu kadar ağır cümleler kurarsan tepkiyle karşılaşman doğaldır. bunun adı 'ifade özgürlüğü' değil ancak 'ifade sıçması' olur.
kendisinden haz etmesem de verilen 10 aylık hapis cezası gereksizdir. keşke herkes işiyle konuşabilse piyanistsen piyanonu konuştur. şarkıcıysan şarkılarını konuştur. boş yere değerli nefesini tüketip de sanatına ve kişiliğine zarar getirme. şu an fazıl say'ın düşüncelerinin aynını düşünen belki yüzlerce insan var peki bu insanlar sadece sıradan oldukları için mi fikirlerini söylemiyorlar? sıradan değilim diye her şeyi söyleme özgürlüğüne!!! sahip mi oluyorum?
  • /
  • 2