ferdan ergut

edp genel başkanı, odtü tarih hocası.
akademik olarak son derece donanımlı bir tarihçidir. odtü iktisat'tan mezun olduktan sonra boğaziçi üniversitesi "modern turkish studies" bölümünde master'a başlayıp bitirmeden amerika'ya geçip orada new school'da dünyaca tanınan devrim teorisyeni * charles tilly abimizin dergahında diz-dirsek çürütüp memlekete geri dönmüştür. türkiye'de dünya tarihi denilince akla ilk gelen ve geçtiğmiz günlerde hayatını kaybeden degerli marksist hoca eric hobsbawm abinimizin dünya tarihi serisinin son cildi olan " aşırılıklar çağı" giriş bölümünde ferdan öğretmene teşekkür edilmek suretiyle selam çakılmıştır. konusu ittihat terakki dönemi polis teşkilatı olan doktara tezi iletişim yayınevinden basılmıştır.

kendisinin siyasi görüşleri türkiye'ye ilk döndüğü zamanlardan itibaren kimliği olmuş ve çalışmakta olduğu üniversitenin çehresini değiştirebilmek için her türlü desteği vermektedir. okulun bir türlü kurulamayan toplumsal cinsiyet ve kadın çalışmaları klübü için öğrencilerle beraber hareket etmiş; barış günlerinde barış için konuşmuş; okula davet edilen demokrat milletvekillerini protokol mrotokol krizi yaratmayıp arkalardan izleyen gönül insanıdır. türkiye'de var olan vicdanlı sol hareketinin başına kendi deyişiyle hasbel kader* geçmiş olmasının bütün sorumluluklarını iliklerine kadar hissederek politika yapmaktadır.

kürtlerin yok sayılması sorununda ise bdp'ye büyük kredi verir kendisi. sorunu o sorunu yaşayan insanların temsilcilerinin çözeceğine olan inancının yanı sıra onlarla işbirliği yapmak konusunda herhangi bir çekincesi yoktur. zaten kürtlerin yaşadıkları sıkıntıların çözümünün türkiye'yi demokrasi sınavında büyük bir mesafe katetmesi anlamına geldiğini çok iyi bilmektedir. son olarak, başında bulunduğu ideolojik görünümlü partinin aslında kitlesel bir parti olduğunu çeşitli kaynaklardan takip ettiğim bu güzel şahsa emeklerinden ötürü teşekkür etmek için türkiye'nin demokrasi serüvenini biraz bilmek yeterlidir.

takip etmek isteyenler için:
twitter: http://twitter.com/FerdanErgut
facebook: http://www.facebook.com/pages/Ferdan-Erg...

(bkz: yeşiller ve sol gelecek partisi)
18 aralık 2012 odtü de erdoğan a protesto eylemini ve sonrasındaki süreci çok güzel şekilde anlatmış ve yorumlamış radikal iki'de... olayı "başbakan ve yök protestosu"ndan, odtü'nün ve odtü'ye destek olan diğer üniversiteli öğrenci ve akademisyenlerin akp baskıcı yönetimine karşı "akademik özerklik mücadelesi" vermesine dönüşmesi olarak yorumlamış. gayet de doğru bir zemin..

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?a...