gay ikonu

gaylerin her dönemde beğenisini kazanan, tarzını yaratmış, kıyafetleriyle, duruşuyla, sansasyonlarıyla gündemde kalabilmeyi başaran, genel olarak müzik dünyasındaki kadınlardan menkul isimler. en önemlilerinden biri hiç şüphesiz her dönemin kadını madonnadır.
çoğu elit* gay hande yeneri gösterir bu yakıştırmaya. bence bülent ersoydur en fevkaladesinden.
gereksiz bir tanımlama, kendini ayırma, gereksiz bir kişilik.
allah rahmet elesin, aysel gürel ülkemizdeki tek ikondu benim için.
zamanında bedük'le yaptığım röportaj kendisi hande yener'in gay ikonu olamayacağını söylerken şöyle demişti:

ikon dediğiniz şey öyle bir anda veya bir albümle olmaz. zaman içinde tabular yıkmış, taşlar oynatmış ve o komünite için ekstra bir şey yapmış olması gerekir bence. george michael olabilir, madonna olabilir, zeki müren olabilir ama hande değil. yaptığı müziğe gelince… değişmek, gelişmek ve risklere rağmen kendine göre farklı bir şeyler yapmak isteyen herkese duyduğum saygıyı ona da duyuyorum. ama kendi müziğini yapmayan, kendi üretmeyen birine duyabileceğim saygı kadar. işini daha müzik odaklı yapmalı ama o da tabi başka bir düzlemde… prodüktörü aynı zamanda “sabah gülleri”, “pazar zırtları”nın da yapımcısı olunca magazinden uzak durup yoğunlukla müzikte ve performansta durmak zor olsa gerek.
1.azis tek gecerim.
2.lady gaga
3.ricky martin.. evlilik bile yaptı eleman hakkını yemeyelim.
azis tabiki..
hande yener de tam destek
ajda pekkan özellikle bambaşka biri şarkısı ile doğrudan bu kategoriye girmeyi hak etmiştir. kendisi her ne kadar gay ortamlarda çok varlık göstermese de, geylerin tartışmasız ikonudur şarkıları, imajı ve yaptıklarıyla...
farkli gay ikonlari var turk gay'lerinin, mesela :

ajdacilar : daha bir "ozgur kadin", genc kalma, yenilenme gucunu temsil eden deger.
sezenciler: askta felsefe ureten, sofistike sevgiler, karmasik huzunler, anlam cabasi, ote yandan "bilincli" bir serkeslikten hoslananlar.
ayselciler : "yasamak bir bilge kadar derin ve filozofca ve yasamak bir orospu kadar renkli ve kimseyi umursamadan" felsefesini benimseyenler.

gay ikonlari genelde kadin, hatta daha da otesi heteroseksuel kadinlar oluyor. ve sarki kalitesi, ses guzelligi ile alakasi bile yok, yani gayler su sesi begenirse o gay ikonudur diye bir olay yok aslinda. gay dunyasinin hissettiklerine yakin hissettirebildigi sey olcusunde 'ikon' lasiyorlar, bu marjinallikten ezilmislige kadar pek genis bir yelpazede degerlendirilebilir. heteroseksuel dunyanin (cirkin, esrarkes,vs diye ) disladigi bir isme bazen sirf o ezilmisligi ile gay'ler sahip cikabiliyor, kim mi, mesela yildiz tilbe!! neden travesti-transeksuel, queen dunyasinda bas tacidir dersiniz?

ha gay ikonu bir erkek/gay ancak belki yasadigi zorluklar sayesinde veya model olusturabilecek bir seyler uretmis olmasi nedeniyle olabilir, ki dunyada bile az bu, trajikomik degil mi?
zamanında eşcinsel profil sitelerinin birinde "handeci ve ajdacı kadınlar uzak dursun!!!" diye bir yazı görmüştüm ve çok kopmuştum, ne zaman gey ikonu lafını duysam bu söz aklıma geliyor.

gay ikonu lafı asıl anlamıyla herhalde "sözleri ve yaptıkları ile eşcinselleri destekleyen sanatçıları" anlatıyor ama gözlemlediğim kadarıyla, bazı sanatçıların (ki genelde kadın sanatçılar oluyor bunlar) eşcinsellere herhangi bir kaydadeğer açık faydası dokunmamasına rağmen, eşcinsel bireyler için fetiş objesi haline getirilecek kadar sevildikleri gerçeği var. bu tanıma en iyi uyan kişi de ajda pekkandır herhalde bu ülkede. kadının eşcinseller ile bildiğim kadarıyla uzaktan yakından alakası yok, ama yine de bu kadını fetiş haline getirmiş bir kaç tanıdığım var. bunlardan biri, ajda pekkan'nın hiç bir konserini kaçırmadığını, istanbul'dan kalkıp trabzon'da mı konseri var, hop oraya, kıbrıs'ta mı var, hop oraya şeklinde gidip durduğunu anlatmıştı, facebook profilinden de bu durum anlaşılıyordu. öyle bir profili var ki, kadınla, kadının kocasıyla olduğundan daha çok beraber çekilmiş fotoğrafı var gibi görünüyor (sahi ajda'nın kocası var mıydı?).

ajda pekkan yanında, hande yener, demet akalın, sezen aksu, nazan öncel, yabancılardan madonna, lady gaga, beyonce, mariah carey, hatta bu listede saymakta beis görmediğim michael jackson fetişi olan eşcinseller tanıdım. bütün albümlerini koleksiyon namına alıp tüm şarkılarını baştan aşağı ezberlemeler yanında, bu kadınların adına çılgın gibi dolu dolu web sitesi hazırlamalar, bütün konser dvd'lerini satın almalar, doğum günlerinde facebook profilini baştan aşağı değiştirenler falan gördüm. gay ikonu olayı bu şekilde oluyor sanırım. benzer şeyleri george michael, elton john, zeki müren, bülent ersoy için yapanlara hiç rastlamadım, vardır belki.

eşcinseller arasında neden böyle bir kadın sanatçıyı fetiş haline getirme saplantısı olduğunu anlayabilmiş değilim. bu tür konularda kafa yoran bir arkadaşım ile bunu konuştuğumda bana "dikkatini çektiyse bu kadınların hepsi, heteronormatif erkek dünyasında, bir erkeğe ihtiyaç duymadan tek başlarına varolabilmiş, ciddi başarılar sağlayabilmiş, güçlü kadınlar. eşcinsel erkekler de aynı dünyada varolma mücadelesi verdiklerinden, kendilerini bu kadınlarla bilinçaltlarında bu nedenden dolayı özdeşleştiriyorlar, gay ikonu fetişi durumları bundan kaynaklanıyor" demişti. bu konunun derin sosyo-psikolojik araştırmasını yapmış değilim ama bu açıklama duyduğum/okuduğum en mantıklı açıklamaydı.

benimse zamanında bir tori amos manyaklığım vardı ama, gay ikonu sayılır mı bilemeyeceğim. fazla sıkıntılı kaçıyor sanırım bu kadın gay ikonu olmak için, bir de çok parıltılı bir hatun değil. benim manyak şekilde dinlediğim şeyler arasında en geysel olanı herhalde abba'ydı, hala da çok severim ama gay ikonu olma kriterlerini bunlar da karşılamıyor.

bir sosyolojik tespitimizin daha sonuna geldik. bir dahaki tespitimize kadar esen kalınız :)
  • /
  • 2