gayleri erkekten saymamak

erkekler marstan, kadınlar venüsten, eeee gayler nerden peki? örkhh geldi valla. diyecek çok yer var amma velakin sözlüğün etik sınırlandırmaları içerisinde pek kendimi rahat ifade edemeyeceğim.

bu zihniyet çoğu zaman lezbiyenleri de kadından saymaz. neyseki bizler için cinsiyet kavramı dert değildir.

(bkz: erkeklik)
(bkz: erkeklik hiç bir şeydir)
(bkz: erkeklik istisnai bir durumdur)
(bkz: penis ve erkeklik)

ve ayrıca;

(bkz: cinsiyet kimliksizim)
(bkz: toplumsal cinsiyet)

(bkz: toplumsal cinsiyet)
bazen queer arkadaşlara fazlasıyla hak veriyorum. saçma sapan toplumsal cinsiyet rolleri yüzünden kendimizi tanımlayamaz olduk.
insanlar sıçmıyor mantığıyla eşdeğer.
sinirden dört köşe olduğum olaydır. erkekliği neye göre sınırlandırıyorlar, şekillendiriyorlar acaba?
bana annemin ne zaman o adam gaymiş deseler "aaaaaa ama adam evli çoluk çocuğu var!" sözünü anımsatan durum. sanırım eşcinsel denince akla feminen ecinsellerin gelmesiyle ilgili bir sıkıntı. insanlar yıllarca bülent ersoy'u, zeki müren'i gördü eşcinsel olarak. algılarında eşcinsel denince öyle bir imaj oluşuyor.
geçenlerde ofiste yaşadığımız şey. ünlü birinin (kim olduğunu bilmiyorum) gay olduğu yönünde diyaloglar geçiyordu. daha doğrusu lafı açan, "o gay tabii, bilmiyor muydunuz, ho ho ho!!!" demesi üzerine ofisteki günceli (=magazini) sıkı takip eden kızlarımızdan biri "aaa, olur mu, adamın 2 tane çocuğu var" demesiyle bir anda kapanan konudur. sanırım lafı gediğine koymuş oldu ve çevre olarak da biz bunu kabul ettik.

bir de şu var, erkeklik söz konusu olduğunda, başka yerlerde olduğu gibi burada da hemen birileri "ne kadar statükocu, cinsiyetçi şeylersiniz siz, reybov kuşağını, avtovdıklozeti hiç duymadınız mı, geri kafalılar" (ne alaka değil mi, kurgu hataları ve abartmaları zamanında fazla woody allen okumuşluğuma verin... ya da vermeyin) gibi otomatik tepkiler veriliyor. sonra da "erkek gibi erkek istiyorum, kim bizi erkek yerine koymazmış şaşarım". peki, bu kadar sululuk yeter.

eni topu iki cinsiyet ve bunun kombinasyonların ibaretiz.
birçok sohbette '' normal erkek'' kategorisine alınmadıklarına şahit oldum. belki de bunu bir iltifat olarak kabul etmeliler