gırgıriye

gelmiş geçmiş en güzel roman hayatı serisi, bu filmin ürettiği cennet mahallesi bile iş yapmıştır ki gırgıriye yanında sıfırdır, perran kutman bu filmde efsane replikleri ardı ardına patlatır, sonrasınca çalsın sazlar gibi bir kaç uzantı film daha çekilmiştir ki onlarında tadı en az gırgıriye kadar yerindedir.
perran kutman ın en iyi performansı bu seridedir. o ifadeler, o küfürler...efsanedir. küfürleri biplenmemiş görüntü kalitesi iyi kopyasını bulan haber salsın..
bugün tekrar izlemenin neşesini gece yarısına gelmemize rağmen hala üzerimde hissetmeme yetecek kadar mükemmel bir yeşilçam parçasıdır. candır, komiktir, biraz da dönemin ekonomisini yansıtır.
tam anlamıyla sözlüğün son halidir. bir okur olup, yahu neymiş bu ayı sözlük diye tıklasam şu günlerde karşılaşacağım manzara; insanların birbirine hakarete varan yakıştırmaları, bireylerin farklılıklarına, inançlarına, siyasi görüşlerine hatta yer yer cinsel yönelimlerine bile türlü hakaretleri içereceğinden açmam ile kapatmam bir olacaktır büyük ihtimalle. nefret söylemleri havada uçuşuyor. sözde özgürlükçülüğü benimsemiş, özgürlüklere saygılı bir sözlüğüz. yersen.
sinemanın seks filmi furyasından sıyrılıp arabesk film furyasına girdiği ve ard arda binlerce dram-arabesk filmin çekildiği 80lerin hemen başında yeşilçam'ın öne çıkan kaliteli işlerinden biri. her saniyesi ile gülmekten öldüren film; unutulmaz replikleri ile de akıllardadır.

yıllar sonra son derece vasat bir versiyonu olan cennet mahallesi ile taklit edilmiştir.

(bkz: küfür etmedim sadece orospu dedim)