güneşi gördüm

güneşi görmek için çaba sarf eden insanların hayatlarından kesitler sunan 2009 mahsun kırmızıgül filmi.

adamın biri youtubea full filmi yüklemiş. ağlamak istiyorum.

http://www.gunesigordum.com/
daha bugün izlemek nasip oldu ve sağolsun salya sümük ağlattı .
çok eğlenceli bir filmdir efendim. zamanında tek bilet parası verip 15 film izlemiş gibi olmuştuk. en güzel yanı da süprizlerle dolu olmasıydı sanırım. mersine göç eden abiden bahsedecek gibi yapıp bir anda yokmuş gibi davranırken norveçin fiyordları olsun, mühendislik harikası köprüleri olsun uzun uzun anlatır.

sonra bize bilmediğimiz dünyalar ile ilgili pek çok eşy öğretir. mesela gayler 20 yaşına gelince televizyonda kadın programı izleyip oradaki sunucunun taklidini yaparlar. halbu ki kızlar bunu en fazla 5-6 yaşına kadar yapar. ben kızlar ve gayler arasındaki bu farkı bu film sayesinde öğrendim işte.

başka neler öğretmez ki... mesela travestilerle arkadas olursanız ertesi gün seks işçiliğine başlarsınız ve bunu da hiç yadırgamazsınız.

aslında klasik bir mahsun filmi gibi başlar. iyi para harcanmış güzel bir giriş sahnesi çekilmiş. mahsun doğulu bir aileyi ve mecburen göç etmeyi falan anlatmak istemiş.

sonra birden aklına gelmiş, istanbulda fakirliğin ne zor ve kötü olduğundan dem vurmuş. sonra bir siyasi olaylara gireyim norveçe kaçanlardan falan bahsedeyim demiş ama bahsedecek çok şey bulamamış, orman köprü falan çekip şiir okutup geri dönecekmiş ki norveçe gelmişken sosyal devletten bahsedeyim demiş.

sonra istanbula döner dönmez doğu cahilliğiyle istanbul modernliğinin onlarta ezikleyen gözlerle bakmasını anlatmış.

ardından gurbet elde çocuk bakmanın zorlukları derken filmine son vermeye karar vermiş. böylece filmde hiçbir şey anlatmamış ve pek çok konuya değinmiş, özetle, kendi çizgisini korumuştur. zira diğer filmleri de böyledir.

bir de allah razı olsun, gerizekalı olduğumuzu bildiği için çeşitli sloganları ve yargıları gözümüze sokmaktan çekinmediği gibi filmin final sahnesini de anlamayız diye güzel güzel açıklıyor.

bravo, 5 pekiyi.
gördüm de ne oldu dedirten durum.
haşin geçen kış sonunda istanbulda bahar kokusunu alan insanın kurduğu cümle.