günümüz şarkıcılarının büyük bir güç olması

evet büyük bir güçtür, örneğin katy perry, nicki minaj, rihanna, taylor swift, lady gaga, mandonna vs. bir çağ açıp bir çağ kapatacak, peşlerinden insanlar sürükleyecek, bir akımın öncüsü olabilecek, yeni fikirlerle dünyayı değiştirecek kapasiteye sahipler. gerçekten büyük bir güçler. mesela onur yürüyüşündeki lady gaga'nın attığı tweet diyorum ya da taylor swift'in bir şarkıda 18 müzisyeni toplaması diyorum. velhasıl insanlar bu insanları önemsiyor ve özeniyor diyorum, şu sanatçı şunu yapmış ben de yapayım, şu sanatçı şunu giymiş ben de giyeyim mantığı var peki bu sanatçılar elindeki gücü kullanarak şunu düşünüyorum dediklerinde halk da şu sanatçı şöyle düşünüyor ben de düşüneyim/düşünebilirim/düşünmeye çalışabilirim diyebilir. sonuçta homofobiyi karşı olan ve evlilik eşitliğini destekleyen bir sürü şarkı yapıldı örneğin;
same love,
really don't care, (youtube:http://www.youtube.com/results?search_query=take+me+to+church) take me to church. insanlar bunlardan etkileniyorlar çünkü bunlar insanlara etkiyor. örneğin, futbolda ezeli rakiplerin taraftarları anlamsız bir şekilde birbirlerine kin kusabiliyor hatta öldürebiliyor. büyük şarkıcılar birbirleriyle kavga ettiğinde onların fanları da birbirine düşman olabiliyor. sanatçı dediğin zaten halka bir şeyler katmalı. sanat için de toplum için de sanatını yapmalı. halka çağ atlatmalı, ileriye sürüklemeli, çağdaşlaştırmalı ve bilinçlendirmeli. ellerinde bu güç gerçekten var ve bildiğin süpergüç gibi bir şey.
böyle bir gücü, ciddi dönüşümler için kullanabilecek yüreğe ve göte sahip olanı çok azdır.
geçmişte, bunu yapmaya kalkışmış olanlar vardır.
1980'lerden itibaren öylesini bulmak daha da güçleşmiştir.

(bkz: joan baez)
(bkz: the beatles)
(bkz: cem karaca)
türkiye'de genelde beğenilmeyen ve saçma olan rap tarzı protest ve politik parçaları çok fazla içerir.
örneğin;
revios - kağıttan savaş gemileri

ceza - suspus

saian - feleğin çemberine 40 kurşun
ian
hasip aksu & lider - artık inanma

joker & allame & lider & hasip aksu - adaletini ver ban

hidra & dilkeş & itaat & joker - sıra kimde ?

joker & ceza - çocuklar p2

hidra - doğu türkistan

şiirbaz & hidra & infaz & joker & kdr & kafi

norm ender - depresyon oteli

cumali efrah - bugün neyi anlatayım?

şanışer - guerrilla warfare 2 ft alef high :

ozbi - asi
*
ozbi - rant hilafeti
*
joker - sesimi duyan varsatabi siz yine de rap bok gibi diyebilirsiniz, saygı duyarım. ne de olsa sizin hakkınızı falan savunuyorlar, amanın.