halam geldi

halk arasında regl olmak manasında kullanılan kelime. kadınlar özellikle erkeklerin anlamasını istemedikleri halk arasında halam geldi diye söylerler.
2013 yapımı bir film. mekan kktc, yönetmen erhan kozan. ilginç ve hüzünlendirici bir film.

--- spoiler ---

film, kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti'nde medeniyetlerin iç içe geçtiği, birden fazla kültürün bir arada yaşadığı köylerden biri olan akıncılar’da yaşayan diyarbakırlı ve henüz 13 yaşındaki üç genç kızın hazin öyküsünü anlatıyor ve ülkemizin halen kanayan yaralarından biri olan, “çocuk gelinler” gerçeğini beyazperdeye taşıyor. çocuk gelinlerin uzaktan uzağa seyrettiğimiz dramını, akraba evliliğinden doğan engelli çocukların yaşamını çocukların gözünden anlatan film aynı zamanda sosyal sorumluluk projesi olarak hayat buluyor. film, aynı zamanda kıbrıs'ın kuzeyi ve güneyi arasındaki sınır sorununu da insani yönleriyle ele alışıyla ön plana çıkıyor. 50. uluslararası antalya altın portakal film festivali'nde özel bir gösterimle galası yapılan filmin senaryosu, gazeteci evrim kanpolat tarafından gerçek bir olaydan uyarlanarak yazıldı. filmde türk oyuncuların yanı sıra, kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti'nde yaşayan oyuncular da yer alıyor.

--- spoiler ---

imdb: http://www.imdb.com/title/tt3463014/
başarılı bir film olmuş. akraba evliliği sebebiyle çocuğunu kaybeden bir aile, akrabaları ile evlendirilen çocuk gelinler. yaşadıkları travmalar. çok yapılmıyor artık bu tür filmler.